Öne Çıkanlar jakaranda fidanı lavanta bakan yardımcısı akif özkaldı fındık fiyatları arttı ayçiçeği zararlıları

Bu haber kez okundu.

Nohut üreticilerine hastalık uyarısı
  Karaman’ın bulunduğu bölgenin kıraç alanlarının değerlendirilmesinde önemli yer tutan nohut üretiminde 'Bulut vurgunu', 'Ülker vurgunu' adlarıyla bilinen nohut antraknozu hastalığına rastlanıldığını hatırlatan Uluad, “Mantariyel bir hastalık olan nohut antraknozunda bitkilerin sap, yaprak ve tohum kapsüllerinde açık kahveden siyahımsı koyu kahverengiye kadar değişen lekeler oluşmakta ve zamanla kurumalara sebebiyet vermektedir. İlkbahar ve yaz başlarında sık ve bol yağış alan bölgeler ile nisbi nemi yüksek olan kapalı vadilerde daha çok görülen bu hastalıkla mücadele için temiz tohum kullanılmalı ve münavebe uygulanmalıdır.” dedi.

Karaman İl Tarım Müdür Vekili İsmail Uluad, hastalığın kimyasal mücadelesinde ekimden önce tohum ilaçları ile tohum ilaçlaması yapılması gerektiğinin altını çizerek, “Yeşil aksamlarda ise yaprak ve dallarda 2 -3 mm çapında yuvarlak ve uzunumsu kahverengi lekeler görülür görülmez ilaçlanmaya başlanmalı. Hava şartları ve hastalığın şiddetine göre 10’ar gün ara ile mancozeb, thiram, propinep etkili maddeli ilaçlar uygulanmalıdır."

Üreticiler tarafından nohut sineği olarak bilinen yaprak galeri sineklerinin yapraklarda küçük yaralar açarak buradan çıkan özsu ile beslendiğine dikkat çeken Uluad, "Bu beslenme delikleri hücre bozulmasından dolayı sarararak küçük lekeler meydana gelir, sararan yapraklar kurur ve dökülür. Yapılan kontroller sonucu kimyasal mücadelede malathion aktif maddeli ilaçlar kullanılmalıdır.” diye konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi