Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi kapanış fiyatı çiftçi hayvancılık ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Ören, Manisa’daki Dolu Afetini Meclis Gündemine Taşıdı
Yaşanan dolu afeti ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Ören, şöyle dedi: “Manisa, tarımsal üretimin yoğun olarak yapıldığı bir il. İlimiz coğrafyasından üzüm, tütün, pamuk, zeytin ve meyvecilik yapılmaktadır. Bu ürünler içerisinde tarımsal ekonomide önemli yer tutan ise çekirdeksiz kuru üzüm üretimidir. Ülkemizde üretilen çekirdeksiz kuru üzümün yüzde 95’i Manisa’da üretilmektedir. Yaklaşık 50 bin aile geçimini üzüm üretiminden sağlamaktadır. Ancak bağlarda yaşanan doğal afetler üzüm rekoltesini ve kaliteyi önemli ölçüde etkilemektedir.

Son olarak Salihli Köseali ve Alaşehir Göbekli köylerinde dolu nedeniyle bağlarda zarar oluşmuştur. Zararın yüzde 90 dolayında olduğu ifade edilmektedir. Afetler sadece verimi düşürmekle kalmamakta, üretilen üzümün kalitesinin düşmesine de neden olmaktadır. Kalite kaybı ve verim düşüklüğü nedeniyle oluşan ekonomik kayıp ise zaten zor şartlarda tarımsal faaliyetlerini yürüten çiftçilerimizi zor durumda bırakmaktadır.” Hasan Ören, önergesinde şu soruları sordu: “Manisa ve ilçelerinde yaşanan afet sonucu tarım alanları afet kapsamına alınması gerektiğinden bu yönde bir çalışma yapılması düşünülüyor mu? Afet yaşanan Salihli ilçemiz Köseali ve Alaşehir ilçemiz Göbekli köylerinde çiftçilerimize yardım yapılması konusunda bir çalışmanız var mıdır? Hasar tespit çalışmaları sonuçlarına göre zarar gören bağ ve bahçe miktarı ve çiftçi sayısı ne kadardır? Zarar oranı ne kadardır.

Köseali ve Göbekli köylerinde bağları zarar gören çiftçilerin zararları karşılanacak mıdır? Çiftçilere ne zaman para ödenecektir. Bağ ve bahçeleri zarar gören çiftçilerin kredi borçları ertelenecek midir?


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı