Öne Çıkanlar çiftçi tarım papaz erik fidanı adana tarım fuarı ahu pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Organik pazarlarda Manisa üzümü ilgi görüyor

Ornagik pazarlarda Manisa üzümü ilgi görüyor
MANİSA (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi" kapsamında, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce uygulanan projede üretilen organik üzümler, büyük şehirlerdeki organik pazarlarda sergileniyor.
Valilikten yapılan açıklamada, 2010 yılında organik pazarların organik sofralık üzüm ihtiyacının karşılanabilmesi ve bölgede kırsal kalkınmanın sağlanması amacı ile Yunusemre i̇lçesine bağlı Recepli Mahallesi, Kocayayla’da uygulanmaya başlanan proje kapsamında 170 dekar "alphonse lavalle" çeşidi bağ kurulduğu bildirildi.
16 çiftçi ailesinin organik sofralık üzüm üretimi yaptığı Kocayayla'da sulanmayan koşullarda üretilen organik üzümlerin gün geçtikçe tüketicilerin daha çok ilgisini çektiği belirtilen açıklamada, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili İsmail Kaya’nın, şu ifadelerine yer verildi:
"Kocayayla organik tarım için çok uygun bir tarım alanına sahip. Üreticilerimiz, il merkezinde, ürettikleri organik üzümleri satarlarken tüketicilere organik ürün sertifikalarını gösterip organik ürünlerin sertifikalı ürünler olduğunu anlatıyorlar. Diğer yandan da ürettikleri organik üzümler, farklı illerdeki organik pazarların sofralık üzüm ihtiyacını karşılıyor. Manisa'nın organik çekirdeksiz kuru üzümden sonra organik sofralık üzümleri ile de tanınması memnuniyet verici. Recepli’de, sofralık özellikte olmayan organik üzümlerle organik pekmez, sucuk, pestil üretimi yapılabilmesi, hem de Kocayayla'nın ekoturizm faaliyetleri kapsamında değerlendirilmesi için çalışmalar gerçekleştireceğiz."
Sağlıklı gıdaların tüketilmesinin yaşamsal bir zorunluluk olduğuna dikkat çeken Kaya, "Aldığımızda, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen, sürdürülebilir gıda üretimi için sentetik veya kimyasal gübre kullanmaksızın, pestisit kalıntısı bulunmayan bitkisel ve hayvansal gıdaları üretmemiz uygun olacaktır. Ürettiğimiz bu ürünler ile sadece ülkemizdeki büyük pazarlarda değil Avrupa ve dünya organik pazarlarında da yerimizi almamız gerekmektedir. Bunun için gereken eğitim, tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarına ağırlık vermeliyiz." dedi.

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı