Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi teknoloji mazı fidanı çit mazı fidanı mikado kayısı fidanı

Bu haber kez okundu.

Organik Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Yaygınlaşıyor
 20. yüzyılın başlarında teknolojik gelişmelerin getirdiği yenilikler, sosyal ve politik değişimler bitkilerin ilaç olarak kullanımının hızla azalmasına neden olmuştur. Aynı zamanda ilaç sanayinde kitle üretimi sentetik ilaçların üretilmesi de bunda etkili olmuştur.

        Gelişmiş ülkeler özellikle tedavide bitkisel kaynaklara yönelmiş durumdadırlar. Tedavide kullanılan ilaçların önemli bir kısmını doğal kaynaklı ilaçlar oluşturmaktadır. Doğal kaynaklı ilaçların kullanım oranı gelişmiş ülkelerde her geçen gün artmaktadır.

 

        Diğer taraftan sentetik kimyasallar, aşırı gübre, kimyasal ilaçlar ve hormon kullanımının genel bir sağlık ve tehdit unsuru olduğu günümüzde, organik bitkisel üretimin ve tüketimin önemi artmaktadır.

 

        İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz dünyadaki ve ülkemizdeki tıbbi aromatik bitki kullanımındaki gelişmelere paralel olarak İlimizde  ``Organik Tarımı Yaygınlaştırma ve Kontrolü Projesi`` kapsamında Bakanlığımız finansmanıyla ``Organik Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesini`` başlatmıştır. Bu proje kapsamında Meram, Hadim, Beyşehir, Derbent, Emirgazi ilçelerimizde olmak üzere toplam 7 üreticiye 7 dekar alanda organik tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği projesi başlatılmıştır. Bu projede Stevia Rebaudiana (şeker otu), Rosmarinus Officinalis ( biberiye), Melissa officinalis (oğul otu ), Tyhmus vulgaris ( kekik ), Salvia spp. ( Adaçayı ), Echinaceae spp. ( Ekinezya ) çeşitlerinin yetiştiricilikleri denenerek yaygınlaştırılacaktır. Üreticilere tarla içi damla sulamaları yetiştiriciliği teşvik amaçlı hibe olarak verilmiştir.

 

        İlimizin sahip olduğu geniş yüz ölçümü ve önemli gen merkezlerinin kesişme noktasında bulunması, zengin bir bitki çeşitliliğini barındırmasını sağlamaktadır. İlimizde birçok tıbbi aromatik bitki ( kekik, kantaron, adaçayı, rezene v.b) doğal olarak yetişmektedir. Bu yönüyle Tıbbi aromatik bitkilerin kültüre alınmış olan yetiştiriciliklerinin yaygınlaştırılması, üreticilerimiz açısından natif bir üretim ve gelir kaynağı oluşturacaktır.

 

        Tıbbi aromatik bitkilerin ilaç, kozmetik, kimya ve zirai mücadele sektörlerindeki kullanımları aratarak devam etmektedir. Dünyada tıbbi ve aromatik bitkilere ilginin gün geçtikçe artması, hem ticaretinde önemli bir artışa hem de bu bitkilerle ilgili yapılan Ar-Ge faaliyetlerinde bir artışı sağlamıştır. Dolayısıyla tıbbi aromatik bitki ihracatımız da her geçen gün artmaktadır. Amacımız ihracattaki bu paydan İlimiz üreticilerini de faydalandırmaktır.

 

        Türkiye`de bu bitkiler ham halde ihraç edilmekte olup, düşük katma değer yaratmaktadır. Oysa bu bitkiler temizlense, ayıklansa, sınıflandırılsa ve işlense pazardaki katma değerleri artacaktır. Standartlara uygun ve işlenmiş tıbbi ve aromatik bitkilerin dünya pazarlarındaki ihraç miktarını da yükseltecektir. Bitkisel ürün üzerinde yapılacak her işlem bitkisel ilaçların değerinin artmasına ve katma değerin ülkemizde kalmasına yol açacaktır.

        İşte bu yönüyle Meram ilçemizin Hatunsaray Kasabasında bulunan Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı %50 hibe desteğiyle inşa edilen ``Tıbbi Aromatik Bitkileri İşleme ve Paketleme Tesisi``, ilimizdeki tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği ürünlerinin işlenerek değerlendirilmesi, katma değerinin yükseltilmesi açısından bir şanstır.

 

        Dünya nüfusunun yüzde 64`ünün bitkileri tedavi amaçlı kullandığı, dünya genelinde kullanılan ilaçların yüzde 25``inin bitkilerden yapıldığı bir döneme ``Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi`` İlimiz üreticileri açısından bir umut ve şans olacaktır.
Kaynak:http://www.konyatarim.gov.tr/haberGoster.aspx?haberID=402

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,