Öne Çıkanlar jakaranda ağacı hünnap fidanı vişne fidanı bekir pakdemirli can erik hasadı

Bu haber kez okundu.

Palmiye Fidanı Yetiştiriciliği

Palmiye fidanı 1000'den fazla çeşidi olan palmiyegiller sınıfına ait bir bitki türüdür. Tropik iklim ağacı olan palmiye fidanı ülkemizde süs bitkisi olarak yetiştirilip kullanılır. Sahil bölgelerde plajlarda, parklarda oldukça çok rastlanan palmiye fidanı neredeyse her mevsim dikilebilir. Tüplü palmiye fidanı ise bildiğiniz gibi yılın 12 ayı dikilebilir.

Yetiştirilmesi oldukça zor olan palmiye fidanı çoğunlukla tohumdan yetiştirilir. Ancak yetiştirilmesi zor olduğu için hobi amaçlı yetiştiricilik az olsa da genellikle fide temin edip fideden yetiştirilmektedir. Palmiye fidanını bahçenize dikip bahçede yetiştirebileceğiniz gibi saksıda da yetiştirebilirsiniz. Ancak bilinmesi gereken bir şey var, palmiye fidanı 25-30 derece arasındaki ortamlarda yetiştirilmelidir. Her mevsim dikim yapılabilir ancak sıcak yaz aylarında dikim için havanın serin saatleri tercih edilmelidir.

palmiye fidanı nerede satılırPalmiye fidanı dikimi ve yetiştiriciliği ne kadar zorsa bakımı da bir o kadar kolaydır. Gelişimi ilerlemiş bir palmiye fidanı yılda iki defa gübrelemeyle yetinirken yeni dikilmiş palmiye fidanına 15 20 günde bir gübreleme yapmak gerekmektedir. Palmiye fidanı akla sahili, denizi, yaz tatilini getirir. Bu sebeple bakması bile insana zevk vermektedir. Soğuk bölgelerde yetiştiriciliği daha da zor olan palmiye fidanı don tehlikesine karşı korunmazsa donacaktır. Ayrıca budama yapılırken yanlışlık yapılır palmiye fidanı çok çıplak bırakılırsa soğuklara dayanıklılığı da azalacaktır.

Belediyeler park ve bahçe süslemeleri için sıklıkla palmiye fidanı üretimi ve alımı yapmaktadır. Palmiye fidanları parklar için doğal bir süstür, palmiyesiz bir park bir parça eksik sayılabilir. Çok değişik türleri olduğu için kullanım alanına göre yetiştirilen veya alınan cinsler değişiklik gösterir. Site ve otellerin dış mekanlarında daha çok bodur kalan cinsler tercih edilirken açık alanlarda parklarda 8-10 metre yüksekliklerdeki palmiye fidanları tercih edilmektedir.

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,