Öne Çıkanlar fakıbaba tarım ve orman bakanlığı besi sığırı yetiştiriciliği eğitim tarım

Bu haber kez okundu.

Pamuk daha modern ortamda işlenecek
Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Bakanlar Kurulu kararıyla, pamukların kontrolüne ilişkin yayınlanan tebliğ sayesinde pamukların denetimlerinin daha hızlı bir şekilde yapılacağını söyledi.

        Şanlıurfa'da üretilen pamuk miktarı arttı, ancak kalitede düşüş oldu. Şanlıurfa'da üretilen pamuğun pazar payı düşünce yetkililer pamukta kalitenin yükseltilmesi için kolları sıvadı. Uzun süren çalışmalar sonucunda yasal zeminde düzenlemeler yapıldı. Son düzenlemelerle birlikte pamukta kalitenin de yükseltilmesi bekleniyor. Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, 8 Haziran 2012 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile yayınlanan pamukların kontrolüne ilişkin tebliğle birlikte pamuk denetimlerinde yeni uygulamaların getirildiğini hatırlattı. Kaya, bu sistemin pamukların daha modern ortamlarda işlenmesini ve denetimlerin daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayacağını söyledi.

        Çırçır fabrikalarının lisanslı sorumlu pamuk denetçisi bulundurmak zorunda olduğunu belirten Başkan Kaya, açıklamasında şunları dile getirdi: “Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan Pamukların Kontrolüne Dair Tüzük uyarınca tasnif ve kontrolü zorunlu olan pamukların ihracatında, ithalatında ve iç piyasa kontrollerinde uygulanacak usul ve esasları düzenlemek üzere pamukların kontrolüne ilişkin 15 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren tebliğ, beraberinde birçok yeniliği getirdi. Bu tebliğ ile pamukçulara aynı zamanda e- imza zorunluluğu getirildi. E- imzası bulunmayan firmalar işlem yapamayacak.”

        Sorumlu pamuk denetçisi için Ekonomi Bakanlığı Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürlüğü tarafından Şanlıurfa Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda kurslar verildiğini de belirten Kaya; kurslara toplam 283 kişinin katıldığını söyledi. Çırçır fabrikalarında ışık odalarının mutlaka olması gerektiğini kaydeden Kaya; “Yayınlanan bu tebliğ ile denetimler daha hızlı ve daha düşük bir maliyetle yapılacak. Bu nedenle pamuk sorumlu denetçileri ve çırçır ve prese fabrikaları müşterek olarak sorumluluk kazanmış oluyor. Denetimlerde bekleme süreleri de azalmış oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı