Öne Çıkanlar kefir Gıda aa tarım kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

“Pamuk toplarken kesinlikle naylon torba kullanılmamalı“
Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlileri Prof. Dr. Ertüğrül Güldür, Doç. Dr. Osman Çopur ve Yrd. Doç. Ertan Yanık Pamuk üretimi ile ilgili çiftçileri bilgilendirdi. Viranşehir Belediyesi Kültür Merkezinde yapılan çiftçi bilgilendirme toplantısında pamuk üretiminde dikkat edilecek hususlar üzerinde duruldu.

        Pamukta 3 önemli hastalığın olduğunu belirten Prof. Dr. Ertuğrul Güldür ekim döneminde sıcaklığın önemli olduğunu, erken ekimin birçok zararı beraberinde getirdiğini söyledi. Her üründe olduğu gibi iyi bir tohumun seçilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Güldüren yeterli ilaçlamanın yapılmasını, dozajının iyi ayarlanmasıyla verimli bir pamuk ekiminin gerçekleşeceğini ifade etti. Üst üste pamuk ekiminin verimsiz olduğunu açıklayan Güldüren, pamuk ekiminden kalan tarlaların 3 yıla kadar meyve bahçesi ekilmemesi gerektiğini söyledi.

        Pamuğun kirli toplanmasının suç olduğunu dile getiren Doç. Dr. Osman Çopur pamuk toplama esnasında pamuğa karışan 1 santimetre karelik bir naylonun kumaş haline geldiğinde milyonlarca zarara yol açtığını söyledi. Toplama esnasında kesinlikle naylon torbaların kullanılmaması gerektiğini belirten Dr. Çopur, şimdilik yaygın olarak kullanılan pamuk tarlalarında zararlı olduğuna dikkat çekti.

        Zararlı böceklerin pamuğa olan zararları üzerinde duran Yrd. Doç. Dr. Ertan Yanık ekimin yanında ilaçlamanın da önemli olduğunu vurguladı. İlçe Tarım Müdürlüğü ve Viranşehir Ziraat Odası Başkanlığı tarafından organize edilen toplantıya İlçe Kaymakamı Muhammed Lütfi Kotan, İlçe Tarım Müdürü Siraç Yolcu ve Ziraat Odası yetkilileri ile çiftçiler katıldı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı