Öne Çıkanlar paulownia ağacı fidanı kırsal kalkınma yatırımları ayçiçeği yetiştiriciliği teknoloji can erik hasadı

Bu haber kez okundu.

Papaz Erik Fidanı

Latince adı Parochus pruna arboribus incisis olan papaz erik fidanı yuvarlak, can erik meyvesine göre daha koyu  yeşil renkte, gevrek, sulu ve mayhoş tatta, yemesi hoş bir meyvedir. Ortalama meyve ağırlığı 15-25 gr arasıdır. Hasat zamanı bölgeye ve iklim özelliğine göre değişebilir.  Çiçeklenme döneminden 60-70 gün sonra başlar ve olgunlaşana kadar devam eder.

Bu dönem ılıman iklimlerde nisan ayı sonu, biraz daha serin bölgelerde ise mayıs ayı başında olmaktadır. Ancak fidanın çok soğuk karasal bölgelere dikilmesi tavsiye edilmez. Dondan etkilenen bir meyvedir. Dikim mesafesi fidan arası 6 metre sıra arası 6 metre olabilir. Papaz erik fidanı kendinden verimlidir lakin kapama bahçelerde verim ve kalite arttırmak için can erik ya da cin erik fidanı tozlayıcı olarak dikilir. Papaz erik fidanı erik çöğürleri üzerine aşı yapılarak üretilir.

Dikim esnasında papaz erik fidanının toprağına karıştıracağınız leonardit karışımlı organik gübreler kullanımı fidan tutma yüzdesini arttırmakta, sutut ise sulama sıklığınızı uzatmaktadır. Kışın azot ağırlıklı gübreler fidanın kök güçlenmesini ve dalların gelişip büyümesini, çiçeklenme döneminde yapılan fosfor, potasyum ağırlıklı gübre kullanımı ise çiçek tutumunu ve meyve kalitesini arttırmaya fayda sağlar. Fidan sulama sıklığı yaz aylarında haftada 1-2 kez, kış aylarında 15-20 günde 1 kez yapılabilir.Budama zamanı fidan yapraklarını döktükten sonra ılık bir havada yapılabilir.

Papaz erik fidanı saksıda yetiştiriciliğe uygundur ve aynı zamanda ticari kazanç elde etmek isteyenler için ılıman bölgelerde bahçe yapımı oldukça fazla olan bir meyvedir.

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,