Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

Patates hasadı törenle başladı
YOZGAT (CİHAN)-  Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz ve çok sayıda çiftçinin katıldığı hasat töreninde konuşan Çandır Kaymakamı Musa Üçgül, Çandır çiftçisinin geleneksel ürünlerin dışına çıkarak, alternatif ürünlere yönelmesinin son derece sevindirici olduğunu söyledi. Kaymakam Üçgül, "Ziraat Odamızı ve çiftçilerimizi kutluyorum. Çandır çiftçimizin diğer bölgelerimize örnek olacağına ve önümüzdeki yıl patates üretiminin daha geniş bir alana yayılacağına inanıyorum." dedi.

Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kır ve çiftçileri tek tek kutlayan Kaymakam Üçgül, "Patates ekimi çiftçilerimiz açısından son derece önem arz ediyor. Çiftçimizin, geleneksel ürünlerin dışına çıkarak, daha fazla kazanç sağlayacağı ürünlere yönelmesi son derece sevindirici. Kaymakamlık olarak patates gibi kar marjı yüksek, pazarlaması kolay ürünlerin ekimi teşvik ettiğimiz bir husustu. Ziraat odamızın öncülüğünde bu yıl çiftçilerimiz alternatif ürün olarak patates ekti. Ve bugün de hasat törenini gerçekleştiriyoruz. Çiftçilerimiz gayet memnunlar. Tabii biz Kaymakamlık olarak yıl içerisinde patates yetiştiriciliğini takip ettik. Tarım İlçe Müdürlüğümüz aracılığıyla çiftçilerimizle sürekli diyalog halinde olduk. Önümüzdeki yıl daha geniş bir alanda patates ekimi yapılacağına inanıyoruz. Çiftçilerimizin alın terinin karşılığını almaları en büyük arzumuz. Patates son derece iyi bir tercih, Çandır’ın diğer bölgelerimize de örnek olacağına inanıyorum. Çevre ilçelerimizde, patatesin, şeker pancarına alternatif bir ürün olduğunu görecekler ve üretecekler. Bu vesileyle tekrar Ziraat Odası Başkanı ve yönetimi ile tüm çiftçilerimizi tebrike diyorum." diye konuştu.
Çandır Belediye Başkanı Ahmet Eroğlu’ da ilçeden göçün önlenmesi noktasında bugün çok önemli bir gün olduğuna dikkatleri çekerek şu görüşlere yer verdi: "Bugün, bizim açımızdan çok daha mutluluk verici bir gün. Çünkü bizim insanımızı doğduğu yerde doyurarak, göçü önleme hedefimiz var. Göçü ölmeyecek tedbirler arasında sanayi kuruluşları olmadığına göre çare tarım ve hayvancılığın gelişmesinde. Bugün ilçe tarımının geliştiğinin en güzel örneğini görüyoruz. Çandır olarak bir sorunumuz var o da şu kapalı havza konumundayız. Sulu tarıma daha fazla alan açabilmek içinde Sayın Valimizin öncülüğünce ciddi girişimlerde bulunduk. DSİ Genel Müdürlüğü nezdinde çalışmalarımız var. Önümüzdeki yıl İlçemizi Kapalı Havza’dan kurtarır, sondaj işini başarabilirsek ben inanıyorum ki çiftçimiz önümüzdeki yıl bu yıl ektiğinin en az 10 katı eker. Çalışkan çiftçimizi kutluyorum, Onları mutlu görmek bizleri de mutlu ediyor."
Törene katılan Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz de Çandır çiftçisinin çok önemli bir iş başardığını kaydetti.

Patatesin bölgede alternatif ürün olarak ekilmesini sağlayan Çandır Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kır da son derece mutlu olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Çok mutluyum. Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, Ziraat Odası başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Biz hiç kimseden maddi destek istemiyoruz. Manevi destek bekliyoruz. Manevi destek sağlarlarsa Çandır çiftçisi her zaman olduğu gibi çalışkanlığını ve becerisini gösterecek. Bu manzara, patates toplayan yüzlerce kişi, binlerce patates torbası her şeyi anlatıyor. Çiftçimizi tebrik ediyorum. Çiftçimizle birlikte başardık, başarı hepimizin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,