Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı bakan yardımcısı akif özkaldı palmiye ağacı ayçiçeği zararlıları kredi borçları

Bu haber kez okundu.

Patates üretimi
 Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaaga; "Bir takım şanssızlıklar nedeniyle sıkıntıya düşen Ödemiş ve çevresindeki çeşitli ürün yetiştiricileri zor zamanlar yaşamaktadır" dedi.
Geçen yıl bahar aylarında uzun sürdüğü iddia edilen yağmur nedeniyle karayanık hastalığına yakalanan patatesin yine ihtişamına geri döneceğini belirten Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa; "Eskiden patates dendiğinde akla gelen ilk yer Ödemiş olurdu. Yaşanan iklim değişiklikleri sonucunda bu yıl yağan yağmurlar, üreticilerimizi etkiledi. Yağmurlar patates köklerinde zararlıların oluşmasına sebep oldu. Halihazırda devam eden yağışlar, patates, karpuz ve salatalık üreticilerini etkiledi. İklim
değişiklikleri Allah'tan gelen bir şey. Yaşanan tüm bu olumsuzluktan dolayı, yetiştirdiğimiz ürünün lezzetine ve hijyeninin sonuna kadar arkasındayız" dedi.
Patates tarlalarında çalışarak geçimini sağlayan işçiler de iklim değişikliği ve söz konusu hastalık iddiaları nedeniyle tatmin edici kazanç elde edemediklerini belirtti. Her patates söküm zamanında sabahın erken saatlerinde kalkarak yevmiye karşılığında çalışmaya gittiklerini hatırlatan bir işçi, "Fakat ne var ki geçen yıl çıkan hastalık söz konusunun yayılması ile haliyle geçen yılda hiç bir kazanç elde edemedik. Fakat, bu yılda iklim şartlarından meydana gelen patateste ufalma ve köklerindeki bir takım değişiklik yüzünden doğan sıkıntılar bize zor günler yaşatıyor" diye konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı