Öne Çıkanlar abelya ağacı fidanı tarım eğitim mikado kayısı ığdır pamuğu

Bu haber kez okundu.

Plansız üretim ve kötü hava şartları, sebzeyi çöpe götürdü
Sebze ve meyvede arz-talepteki üretim planlamasının yapılmasına paralel olarak iklim şartlarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi 100 bin ton ürünün çöpe gitmesine neden oldu.

Tarımın önemli merkezlerinden Antalya’da sera ürünü salatalık, domates, biber ve patlıcan para etmiyor. Kilosu 10-20 kuruşa kadar düşen ürünler çöpe gidiyor. Alanya’da salatalık, domates, Kaş’ta biber, Demre ve Kumluca’da biber, domates ve patlıcan, Serik’te kokteyl domates ve patlıcan, Gazipaşa’da salatalık, Elmalı’da da domates ve salatalık para etmediği için on binlerce çiftçi ürününü çöpe döktü.

Antalya Bölgesi Tarım Kooperatifleri Birliği Başkanı Mustafa Özen, 150 bin çiftçinin yaklaşık 100 bin ton sebzeyi çöpe döktüğünü, bunun milli servet zarar olduğunu ifade etti. Bu yıl sebze sezonunu zararlı kapadığını ifade eden Özen, gelecek yılların planlamasını şimdiden çok iyi yapmak gerektiğini vurguladı. Özen, bölgesel ürün üretimi yapılması gerektiğini savundu. Çiftçinin, sebze ve meyvenin arz talep dengesine göre üretim planlaması yapması gerektiğinin altını çizen Özen, ürünlerin çeşitlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Özen, "Birçok ürün ülkemizde üretilmesine rağmen, halen yurt dışından ithal ediliyor. Bu ürünlerin ülkemizde üretilmesi için devletin planlı bir şekilde teşvikle desteklemesi gerekiyor. Çiftçinin eğitilmesi şart. Çiftçinin ülkemizde kaç ton hangi sebze ve meyveden üretileceğini bilmesi gerekiyor. Üretici bu şekilde kendini yetiştirip üretim planlamalarını yakından takip etmesi gerekiyor. Birlik ve kooperatiflerle birlikte hareket etmesi gerekiyor." dedi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı