Öne Çıkanlar Gıda vairo badem çeşidi fakıbaba hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Prostat kanserini bitiren kahve rengi domatesi eksi 20 derecede üretiyor
Seralarda yetiştirilen çeşitlerin en ilgincinin ise kahve renkli domates olduğu belirtiliyor. Kahve renkli domatesin prostat kanserini bitiren domates olma özelliği taşıdığı öne sürülüyor. Yaklaşık 100 dönüm arazi üzerindeki ürün jeotermal su ile ısıtılıyor.
Yiğit Akü Grubu'nun inşa ettiği seralarda yılın 365 günü ürün alınabiliyor. Domates, patlıcan, biber gibi sebzeler yetiştirilerek, hem yurtiçine hem de yurtdışına ihraç ediliyor. Yaklaşık 100 kişinin istihdam edildiği bu seralarla Kırşehir’in bir sebze üretim şehri olması hedefleniyor.
 
Akdeniz bölgesinde üreticiler bu tür seraları sobayla ısıtırken, Kırşehir’de kurulan bu seralar ise hava sıcaklığının eksi 20 dereceyi bulduğu bölgede yerin bin metre altında çıkan termal su ile ısıtılıyor. Yiğit Akü Grubu sahibi Hamit Yiğit yapılan bu seralar da tamamen jeotermal su ile ısındığını söyledi. Yiğit, "Kırşehirli olduğumuz için buraya bir yatırım yapmak istedik.
 
Bunun için son dönemlerde yoğun olan topraksız, sadece jeotermal su ile yapılabilecek tarım seraları kurduk. Şuanda 100 dönüm üzerinde yapılıyor. Bu seralar ilerleyen günlerde yaklaşık 500 dönüm üzerine yapılacak. Yapılan bu seralarda ilk olarak biber, patlıcan ve domates yetiştiriyoruz. Seralarımızda hiçbir zaman toprak yok. Yani topraksız üretim sağlıyoruz." diye konuştu.
 
Jeotermal seralarda yetiştirilen ürünlerin Türkiye ve dünyaya ihraç edilebileceğini belirten Yiğit şunları söyledi: "Kurduğumuz bu seralar sayesinde yılın her dönemi üretim yapabiliyoruz. Dışarıda şuanda eksi 20 derece soğuk var. Ama yerin altından çıkan termal su ile seralarımızda üretime devam ediyoruz.
 
"PROSTAT KANSERİNİ YOK EDEN DOMATES YETİŞTİRİYORUZ"
 
Hamit Yiğit son olarak seralarda prostat kanserini bitiren kahve renkli domates yetiştirdiklerini anlattı. Yiğit, "Seramıza gelen ziyaretçilerimize tanıtım seramızda ürünlerimiz gösteriyoruz. Şuanda yaptığımız üretimler aksatmadan gidiyor.
 
Seramızda ayrıca normal domatesin yanında prostat kanserine meydan okuyan kahve renkli domatesi de yetiştirmeye başladık. Bu domatesi ülke içi ve ülke dışına ihraç etmeyi planlıyoruz. Bu domatesin bakımı çok zor ama biz bunu başarıyoruz." ifadelerini kullandı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı