Öne Çıkanlar çit mazı fidanı dikimi çit mazı yetiştiriciliği teknoloji gelin duvağı fidanı hatay tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

Salçalık Domateste Düşük Rekolte Sıkıntısı
Karacabey Ziraat Odası Meclis Başkanı Nuri Karaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karacabey Ovası'nda 80 bin dekar alanda ekimi yapılan salçalık domateste ağustos ayı başında başlanan hasadın, ekim ayı sonuna kadar süreceğini belirtti.

Salçalık domates üreticisinin, bu yıl birtakım talihsizlikler yaşadığına dikkati çeken Karaca, etkili yağışlardan dolayı tarlaların ekime iyi hazırlanamadığını, bu nedenle fidelerin toprakla geç buluştuğunu, kırmızı örümcek ve domates güvesi (tuta) gibi zararlıların da etkisiyle rekoltede ciddi oranlarda düşüş beklendiğini bildirdi.

Karaca, normalde dekar başına 9-10 ton ürün alınması gerektiğini belirterek, ''Dekar başına 9-10 ton olması gerekirken, 5-6 ton civarında ürün olacak. Bunda hava koşullarının yanı sıra kırmızı örümcek ve domates güvesinin de etkisi var'' diye konuştu.

Türkiye'de üretilen salçalık domates miktarının, rekoltenin düşük olduğu yıllarda bile iç tüketimi karşıladığını, ancak ihracatta sıkıntı olabileceğini belirterek, şu bilgileri verdi:

''Türkiye'de yurt içi ve ihracat için toplam 3 milyon ton salçalık domatese ihtiyaç var. Geçen sene bu 2 milyon 100 bin tonda kalınca, yurt içi salça ihtiyacını karşıladı, ama ihracatta sakıntı oldu. Bu sene 1 milyon 900 bin ton rekolte bekliyoruz. Bu da yurt içi tüketimini rahatlıkla karşılayacak bir miktar aslında. Sorun ihracatta. Salça ithalatına ise kesinlikle karşıyız.''

Karaca, bu süreçte fiyatların biraz hareketlendiğini belirterek, ''Salçalık domates fiyatlarında, sözleşmeli ekim için 17,5 kuruşa anlaşmalar yapılmıştı, şu anda 21,2 kuruştan işlem görüyor. Fiyat artışı çiftçinin yüzünü biraz güldürecekti, ama gübre ve mazota gelen aşırı zamlar bunu engelledi'' görüşünü dile getirdi.

Karacabey'de ikinci en fazla üretimi yapılan ürün olan mısırda ise hasadın 15 Ekim'de başlayacağını belirterek, mısır ekili 120 bin dekar tarım alanından 150 bin ton civarında rekolte beklediklerini bildirdi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,