Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

Salkımı 5 kilo
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Ziraat Odası, çeşidinin belirlenmesi ve özelliklerinin saptanması amacıyla ürünü mercek altına aldı.

İlçeye bağlı Üzümlü köyünde 7 dönüm arazide üzüm yetiştiriciliği yapan ve daha önce girdiği yarışmalarda birincilik alan Mustafa Başbilen, tek cins ürünle yeterince kazanamadıklarını ve köylüler olarak yeni cins üzüm arayışına girdiklerini söyledi. Başbilen, "Üzüm üretiminde söz sahibi olan köyümüzde daha çok uzun süre dayanıklılığı ile bilinen Tilkikuyruğu cinsi üzüm yetiştirilmektedir. Ancak pazarda tek bir cins üzümle etkili olmak mümkün olmamakta. Biz de köylüler olarak yeni cins üzümlerin üretimine başlamak için arayış içine girdik. Çeşitleri artırmak için kolları sıvadık" dedi.

Sürdürdükleri çalışmalar neticesinde yeni çeşitlerin keşfedildiğini ifade eden Başbilen, "Bu arayışın sonucunda her bir salkımı yaklaşık 3 ile 5 kilogram arasında gelen bir çeşit yetiştirdik. Aldığımız sonuç köylülerimizi hayli sevindirdi. Ürünün çeşidinin belirlenmesi için İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ziraat Odamızdan destek istedik. Ürün uzmanlar tarafından incelenecek. Kısmetse incelemenin ardından, hazırladığımız 3 dönüm arazide üretime geçeceğiz" diye konuştu.

Yeni çeşit üzerinde incelemelerde bulunan Erdemli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Berdan Tun, "Salkım daneleri iri olmakla birlikte homojen bir yapıya sahip. İlk bakışta depolamaya uygun olduğu ve ihracata için uygun olduğu göze çarpıyor. Kendine has bir tadı var. Detaylı inceleme uzman arkadaşlarımız tarafından yapılacak" dedi.
İlçede 3 bin 960 dönüm arazide üzüm yetiştiriciliği yapıldığını, bunun ise ağırlıklı olarak Şahna, Üzümlü ve Karayakup köylerinde gerçekleştirildiğini dile getiren Tun, üreticinin bakanlığın sağladığı desteklemelerden faydalanması ve gerekli teknik bilgi desteği için çalışma başlatacaklarını da kaydetti.

Erdemli Ziraat Odası Genel Sekreteri Ziraat Mühendisi Aydın Çiftçi ise üreticilerin çeşitlere yönelmesinin pazarda avantaj sağlayacağını belirterek, "Ürünün iklime iyi uyum sağladığı görülüyor. Yeni ürünün albenisi yüksek olmakla birlikte, pazarın beklentilerine uygun bir yapısı var" dedi. (İHA)


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,