Öne Çıkanlar Gıda hayvancılık eğitim çiftçi trakya

Bu haber kez okundu.

San Jose Kabuklu Bitiiİle Mücadelede Uygulanacak Yöntemler Belirlendi
ANKARA (ANKA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı; ağaçların gövde, dal, dalcık, sürgün, meyve, yaprak ve tomurcuklarında özsuyu emmek suretiyle zarar veren kabuklu San-Jose biti ile mücadelede uygulanacak yöntemleri belirledi.

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “San-Jose Kabuklu Biti İle Mücadele Hakkında Yönetmelik”i Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, San-Jose biti ile mücadele kapsamında, konukçu bitkilerin dikili olduğu alanlarda san-jose kabuklu bitinin tespitine yönelik olarak belirli aralıklarla diğer canlı türlerinin tespitine yönelik çalışmalar yürütülecek. San-jose kabuklu bitinin ortaya çıkışını tespit etmek amacıyla en az yılda bir kez öncelikle cydonia, juglans, malus, prunus, pyrus, ribes ve vitis gibi meyve fidanları ve ikincil olarak da acer, cotoneaster, crataegus, euonymus, fagus, ligustrum, populus, rosa, salix, sorbus, syringa, tilia ve ulmus gibi konukçu bitkiler ve meyveleri kontrol edilecek.

Bu zararlı organizmanın görüldüğü yerlerde sınırlandırma ve değerlendirme, görülmediği yerlerde keşif çalışmaları yürütülecek. Bulaşıklık tespit edilmesi halinde fidanlıklardaki bütün bulaşık bitkiler imha edilecek. Bulaşık veya bulaşık olduğundan şüphelenilen tüm bitkiler ve yaş meyveleri ile bulaşık olan alanlarda halen yetiştirilmekte olan diğer tüm bitkiler ve yaş meyveleri, bulaşık olmayacak şekilde muamele edildikten sonra nakledilecek.

Bu Yönetmelik hükümlerine aykırı davrananlar hakkında 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu uyarında idari yaptırım uygulanacak.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı