Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi e-fidancim eğitim Bitlis meyve ağacı budama

Bu haber kez okundu.

Sarayönü Sydv'den Yeni Bir Mantar Çeşidi
 Kültür mantarı üretiminde yıl içerisinde önemli bir mesafe kat edilen Sarayönü'nde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından hazırlanan proje ile İstiridye Mantarı üretimi yapıldı.

SYDV tarafından ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde istiridye mantarı üretildi.

Proje sahibi Dilek Canabay'ın tesisinde yapılan deneme üretiminde 4 aylık yetişme süresinin ardından istiridye mantarı hasat edilmeye başlandı.

SYDV Müdürü Ahmet Turan, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karlı ile Derya Canabay mantar hakkında Sarayönü Kaymakamı Kemal Yıldız'a bilgi verdi.

İstiridye mantarının üretim ve hasat süresinin beyaz şapkalı mantarlara göre daha uzun olduğunu, ancak hastalıklar bakımından sıfır risk taşıdığını söyleyen Canabay, şunları kaydetti:

"Üretim safhasında kimyasal madde kullanımı sıfır olduğu için insan sağlığına hiçbir olumsuz etkisi yok. Ayrıca daha verimli ve pazar fiyatının yüksek olması avantajlı. Diğer mantarlar 20'ye yakın farklı hastalık tehdidi altında bulunurken, istiridye mantarı hastalığa yakalanma bakımından sıfır risk taşımaktadır. Diğer mantarlara göre protein değeri daha yüksektir. Anti-tümör özelliği sayesinde kanser ve benzeri hastalıklara karşı da bağışıklık sistemini güçlendirir."

Canabay, pazarlama anlamında da herhangi bir sıkıntı bulunmadığını bildirdi.

Kaymakam Yıldız ise ilçede mantar üreticiliğinin son bir yılda önemli noktalara taşındığını söyledi.

Bu gelişmelerin çok sevindirici olduğunu ifade eden Yıldız, "Mantarcılık, bölgemizde son dönemlerde önemli bir iş sahasına dönüştü ve bölge halkının istihdamına önemli ölçüde katkıda bulundu. SYDV'nin teşvik ve destekleriyle 150'ye yakın üretim tesisinde 500'e yakın işçi istihdam ediliyor. Gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz ve Sarayönü'nü mantarcılıkta önemli bir merkez yapma yolunda elimizden gelen desteği vereceğiz" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,