Öne Çıkanlar Gıda çiftçi Adilcevaz manisa biber yarışması

Bu haber kez okundu.

Sebze Üreticilerinin Bahçelerine Kurulan Seralara İlk Fideler Dikildi
 Nevşehir İl Tarım Müdürü Ahmet Şahin yaptığı açıklamada, Nevşehir'de Sebzeciliği Geliştirme Projesi kapsamında 2011 yılında İl Özel İdaresi destekli, merkez Uçhisar, Kavak Beldesi ve Ürgüp İlçesi Sarıhıdır Köyü çiftçilerine 3 adet plastik örtülü seranın, Kocaeli ilinden temin edilerek çiftçilerin bahçelerinde üretim yapacakları yerlere kurulduğunu bildirdi.

Kocaeli'den temin edilen yüksek verimli, pazar değeri olan erkenci

"Alsancak" çeşidi sırık domates fidelerinin, İl Müdürlüğü Çiftçi Eğitimi ve Yayım Şube Müdürlüğü'nde görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Veyis Yurtkulu ve Kavak beldesinde görevli Ziraat Mühendisi Esin Sezgin nezaretinde çiftçilerin seralarına dikildiğini belirten Şahin, Seralarda Damla Sulama Sistemi uygulanacağını kaydetti.

Seralarda dikimleri sağlanan domates fideleri sayesinde üreticilerin 240 metrekare alandan 7-8 ton ürün alabileceklerini ifade eden Şahin, Alsancak çeşidi sırık domates fidelerinin yetişme aşamasında her türlü bakım işlemlerini, kontrollü olarak İl Müdürlüğü teknik personelleri gözetiminde birebir çiftçilerle beraber tatbik edilerek yapılacağını belirtti.

Domates fidelerinin, üretim ve pazarlama amacıyla, açık alanda yapılan sebze tarımına göre 3 hafta daha erken ve 1 ay daha geç hasat edileceğinden, üretim sezonunun 50-60 gün daha fazla uzayacağını kaydeden Şahin, "Bu yüzden, piyasada ürün arzının asgari düzeyde olduğu bir dönemde piyasaya ürün arzı gerçekleştirilmiş olacak. Elde edilen ürünleri, bu sayede değer fiyatına satarak daha karlı bir üretim sağlanacak. Ayrıca üreticilerimizin farklı ürün desenine yönelmeleri teşvik edilerek, açık alanda yapılan tarımsal ürünlere göre don, dolu, rüzgar, hortum gibi riskler en aza düzeye indirilerek, çiftçilerimize daha güvenli bir yetiştirme ortamı sağlanacak. "


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı