Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Sıcaklar Nedeniyle Seralarda Gece Mesaisi Başladı
Projektörlerle aydınlatılan seralarda fidan ekimi ve çapalama işlemi sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Toslak-Hacıkerimler-Yeniköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Özen, son günlerde çöl sıcaklıklarının yaşanmasından dolayı önceki yıllarda gündüzleri yapılan fidan dikimi ve çapalama işleminin bu yıl geceleri yapıldığını söyledi. Gündüzleri hava sıcaklığının 35, nem oranının ise yüzde 70'e çıktığı bölgedeki yaklaşık 2 bin çiftçinin gündüzleri seraların içinde yaklaşık 70 derece hissedilen sıcaklıktan bunaldığını belirten Özen, "Aşırı sıcaklar dikilen ürünlerin de ani ölümlerine sebep oluyor. Bu nedenle çiftçilerimiz gece serin havada dikim yapıyor. Bunun için seralar projektörlerle aydınlatılıyor. Şu anda yoğun olarak domates fidanı dikiliyor" dedi.

Toslak Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Ali Rıza Selimoğlu ise şunları söyledi:

"Normal şartlarda hava sıcaklığı gündüz nem oranının etkisiyle 50 derece hissediliyor ancak sera içerisinde bu sıcaklık 70 dereceye kadar çıkıyor. Biz de bunun için iftardan sonra, projektörleri imece usulü kullanarak ekim yapıyoruz. Gece yarısından sonra bile durduğumuz yerde terliyoruz. Bir de bunu gündüz düşünün. Çiftçiler ailesiyle birlikte iftardan sahura kadar daha rahat çalışıyor. Sahurdan sonra dinlenme fırsatı bulan çiftçiler daha sonra ev işlerini de yapabiliyor. Toprak geceleri daha serin olduğu için dikilen fidelerin tutma şansı artıyor."

Çiftçi Havva Selimoğlu da oruç tutarken gündüz serada çalışmanın çok zor olduğunu belirterek, "Geçen yıllarda dikim zamanı Ramazan ayına denk gelmediği için gündüz çalışmak zor olmuyordu. Bu sene gece çocuklarla birlikte gelip serin havada çalışıyoruz" dedi.

Çiftçi Mihriban Söğüt ise gece serada çalışıp gündüzleri de ev işlerini yaptıklarını söyledi. - Antalya / Alanya


Doğan Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı