Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı ayçiçeği zararlıları üretim abelya ağacı fidanı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Siirt'te fıstık hasadı başladı
Siirt Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Şuayip Aslan, bu yıl fıstık rekoltesinin 24 bin 500 ton olarak gerçekleşmesini beklediklerini söyledi

Aslan, yaptığı açıklamada, 2001-2004 yıllarında Vali Nuri Okutan döneminde yürütülen proje kapsamında dikilen yaklaşık 6 milyon ağaçtan verim alınmaya başlandığını ve il genelinde verim alınan ağaç sayısının 10 milyona yaklaştığını belirtti.

Verimin her geçen yıl biraz daha arttığını anlatan Aslan, "Dolayısıyla rekolte, her yıl büyük oranda artıyor. Geçen yılki rekolte 18 bin ton civarındaydı. Bu yıl 24 bin 500 ton yaş fıstık bekliyoruz. Bu miktarın 7 bin 500 tonu il merkezinde, 4 bin 500 tonu da Eruh ilçemizde üretilecek. Kuru fıstıkta ise rekoltenin 9 bin 500 ton olarak gerçekleşeceğini ön görüyoruz. İriliği, aroması, az yağlı oluşu ve kolay çıtlatılabilir olması nedeniyle Siirt fıstığı, her geçen daha çok talep görüyor ve aranılıyor. Siirt fıstıkçılık alanında bir merkez haline geldi." dedi.

Aslan, fıstık hasadına bu ayın son haftasından itibaren il merkezi ve Aydınlar ilçesinde başlanacağını da sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı