Öne Çıkanlar can erik hasadı kurban bayramı besi sığırı yetiştiriciliği üretim muğlada yağmur

Bu haber kez okundu.

Silifke'de Guava meyvesi yetiştirildi
Mehmet OKUR/SİLİFKE  MERSİN (DHA) - Silifke İlçesi'ne bağlı Sökün Köyü'nde ziraat mühendisi Mustafa Levent tarafından 3 yıl önce 15 dönümlük alana ekilen guava, ilk meyvesini verdi. A ve C vitamini içeren ve prostat kanserine karşı koruyucu olarak bilinen domates ve karpuzdan çok daha etkin bir prostat savaşçısı olan guava meyvesinin kilosunun 45 lira olduğunu belirten Mustafa Levent, ürünün bölge için alternatif ürün haline gelebileceğini söyledi.

Guava meyvesinin gıda ve kozmetik sanayinde yaygın olarak kullanıldığını kaydeden Levent, meyvenin prostat kanserine karşı koruyucu olduğu gibi, birçok hastalığa da iyi geldiğinin yapılan araştırmalarla kanıtlandığını kaydetti. Guava meyvesinin taze olarak tüketildiği gibi reçel, tatlı, turşu üretiminde de kullanıldığını ifade eden Levent, güzel aroması nedeniyle meyve sularında da sıkça kullanılabildiğini belirterek, "15 Eylül'de başlayan hasat dönemi 15 Kasım'a kadar sürecek. Bu yıl ürünleri tanıtım amaçlı dağıtacağım. Önümüzdeki yıl için de İstanbul ve Antalya'daki tropik meyve satan mağazalara göndermeyi düşünüyorum" dedi.

Narenciye üretiminin yaygın olarak yapıldığı yörede guava üretiminin çiftçiye alternatif ürün olabileceğine işaret eden Levent, "Bu ürünün hem üretimi kolay, maliyeti düşük hem de satış fiyatı yüksek. Üreticilerimiz bu ürünü üretmeye yönelirlerse memnun kalacaklardır" diye konuştu.

Guava bahçesini gezen Silifke Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yusuf Gün ise bölgede narenciye alternatif ürün olarak nar ve kayısının ardından guava meyvesinin denendiğini ve üretimde başarı sağlandığını vurguladı.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi