Öne Çıkanlar yüksek planlama kurulu begonvil fidanı mikado kayısı abelya ağacı fidanı veteriner hekimleri birliği

Bu haber kez okundu.

Silifke’de yetişen defne yaprağı 60 ülkeye ihraç ediliyor
Mümbit bir toprağa sahip Mersin'in Silifke ilçesinde kırsal kesimlerdeki alanlarda kendiliğinden yetişen defne yaprağı hem köylülere ek gelir sağlıyor, hem de Amerika, Avrupa ve Uzak Doğu'daki yaklaşık 60 ülkeye ihraç ediliyor.
Silifke Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yusuf Gün, Çadırlı, İmamlı, Yenibahçe, Ovacık, Keşlitürkmenli, Öztürkmenli, Türkmenuşağı, Narlıkuyu ve Hüseyinler köylerinde yılda ortalama yaş olarak 3 bin ton, kuru olarak da 700 ile 800 ton civarında defne yaprağı toplandığını belirterek, köylülerin kilosunu 60 kuruştan sattığını kaydetti.
Yusuf Gün, ilçedeki bir defne yaprağı işleme tesisinin müdürü Muhammet Ali Cömert ile Çadırlı köyünde defne yaprağı toplayan köylüleri ziyaret etti. Çalışmalarını yerinde inceleyen ekip, gıda ve kozmetik sanayinde kullanılan defne yaprağının yaş olarak kilosu 60 kuruş, kurusunun ise kalitesine göre 3 ile 4 TL arasından alıcı bulduğunu ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,