Öne Çıkanlar teknoloji çiftçi biber yarışması sel madurları hünnap fidanı

Bu haber kez okundu.

Silifke'de Yılın İlk Kayısı Hasadı Yapıldı
Silifke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Süngü ve Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, örtü altına alınan kayısı bahçesinde incelemelerde bulunup yılın ilk kayısı hasadına katıldı.
Silifke'nin Atakent beldesinde örtü altında kayısı üretimi yapan Mehmet Kılınç, yılın ilk kayısı hasadını Silifke'de yapmanın gururunu yaşadıklarını ve ilk hasat ürünlerin kilosunu 8-10 TL arasında İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere gönderdiklerini söyledi. 1,5 dönüm örtü altına aldığı kayısı bahçesinden yaklaşık 4 ton ürün beklediğini ifade eden Kılınç, "Türkiye'de kayısı ilk kez çıktı. Türkiye'nin ilk kayısısını Silifke'den çıkarmanın gururunu yaşıyoruz. Şu anda İstanbul, Ankara ve İzmir'e gönderiyoruz. İlk hasatta 250-300 kilo topladık. Kilosu ise 8-10 TL'den gidiyor. Ürün çok lezzetlidir. Hem sulu hem hormonsuzdur. Tamamen doğal ortamda yetiştiriyoruz" dedi.
Havaların geçen yıla oranla soğuk gitmesinden dolayı kayısı hasadının iki hafta geciktiğini dile getiren Kılınç, "Geçtiğimiz yıl ilk ürün 25-30 TL arasında satılmıştı. Bu yıl ise bu rakam daha aşağılara düşerek 8-10 TL arasında alıcı buldu. Buna rağmen yine de ilk hasadı yapmaktan mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.
 
Silifke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Süngü, bu yıl ilçe genelindeki bin 200 dönüm kayısı bahçesinden yaklaşık 11 bin ton hasat yapılmasının beklendiğini söyledi. Bölgenin mikroklima özelliği nedeniyle Türkiye'nin turfandacılık alanında ilkleri yaşadığını ifade eden Süngü, "Türkiye'nin ilk çilek ve can eriğini çıkaran Silifkeli üreticiler, örtü altına aldığı kayısı da hasat etmeye başladı" dedi.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı