Öne Çıkanlar fakıbaba vairo badem çeşidi Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Simav'ın Sera Ürünleri Talep Görüyor

Yaz mevsimi hariç yılın 8 ayı sürekli üretim yapılan seralarda elde edilen yaklaşık 4 bin tonluk domates ve salatalık, satışa sunulduğu Bursa, Balıkesir ve Eskişehir gibi büyük kentlerde tüketicilerden rağbet görüyor. Seracılardan Erdal Kahraman, jeotermal enerji sayesinde seralarında hormon kullanmaya gerek duymadıklarını ifade ederek, ürünlerin büyük kentlerde aranılan bir marka haline gelmesinden son derece memnun olduklarını söyledi. Yeni sezondan hem rekolte, hem de fiyat yönünden daha şimdiden memnun olduklarını belirten Kahraman, toptancılara kilosunu 2 ile 2,5 liradan satışa sundukları ürünlerinin büyük kentlerde yüksek fiyatlardan satılmasının kendilerini üzdüğünü dile getirdi.

Simav 4 Eylül Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Keldi de, ürünlerinin iriliği, rengi, aroması, yola dayanıklılığı ve kendine özgü lezzeti ile Türkiye'de üretilen domates ve salatalıklardan çok farklı olduğu söyledi. Simav domatesini bugün için toptancılara kilosunu 2 ile 2,5 lira arasında değişen fiyatlardan sattıklarını belirten Keldi, "Simav'da jeotermal enerjinin çıkış merkezi olan Eynal Kaplıcaları Bölgesinde yaklaşık 350-400 dekarlık bir alanda jeotermal enerji kullanarak seracılık yapıyoruz. Seralarımız 300 aile ile 800 işçimize ekmek kapısı oldu. Yılda ortalama 4 bin ton civarında yüzde 90'ı domates, yüzde 10'luk kısmı da salatalık olan ürün elde ediyoruz. Karşılığında da Simav ekonomisine yılda ortalama 6-7 milyon lira dolayında bir gelir sağlıyoruz. Yeni sezondan, fiyatlardan ve şu anki rekolteden çok memnunuz. Devletimiz ve Belediyemiz bize imkanlar tanırsa sera alanlarımızı genişletmek istiyoruz. O zaman İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlere de ürün satabiliriz. Onlara da Simav domatesinin lezzet farkını tattırabiliriz" dedi.

Seralarda çalışmaktan büyük bir keyif aldıklarını ileri süren işçilerden Münevver Sağlam, "Domates bizim için kırmızı mücevher değerinde" derken, Fatma Olgun adlı kadın da, "Domates şu anda bizim için altın değerinde" diye konuştu.


Doğan Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı