Öne Çıkanlar teknoloji çiftçi biber yarışması sel madurları hünnap fidanı

Bu haber kez okundu.

Sivas’ta erken ekilen patates tohumu tarlada çürüdü
 Sivas Patates Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Turan, yağışlı sezonda erken dikim yapan patates üreticileri olduğunu kaydetti. Bu durumun, tohumların çürümesine neden olduğunu belirten Turan, “Patates tohumu dikilen alanın nemli olmaması ve toprak sıcaklığının en az artı 8 derece olması gerekiyor. Bunu gözetmeden erken dikim yapan birçok patates üreticisinin tohumları çürüdü.” dedi.
Yağışlı havanın ve nemli toprağın bakteriyel ve mantarsal hastalıklar açısından riskli olduğunu kaydeden Patates Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Turan, “Bizimle çalışan çiftçilerimizi hastalıklar konusunda uyarıyoruz. Bakteriyel ve mantarsal hastalıklarla mücadelede ilaç kullanımı son derece önemli. Çiftçilerimiz bu ilaçlamaları yapmazsa ürün hasadı alamazlar.” şeklinde konuştu.
Kendi birliklerine bağlı çiftçilerin Haziran ayı içerisinde patates tohumu dikimine başlayacağını dile getiren Turan, “Bilinçli çiftçilerimiz tohum ekimini yeni yapmaya başladı. Bu, havaların gidişine bağlı olarak 15 Haziran’a kadar devam edecektir.” diye konuştu.
Yağışlı havaların ve erken dikilen tohumların tüketiciye nasıl yansıyacağını da açıklayan Patates Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Turan, “Sivas’ta oldukça yoğun bir dikim olduğu için üreticiye fiyat olarak olumsuz yansıyacağını düşünmüyorum. Ancak bu yine gelecek gün ve haftalardaki hava şartlarına bağlı. Hava şartları normal seyrederse Eylül veya Ekim ayı gibi patates hasadı yapılır.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı