Öne Çıkanlar Gıda vairo badem çeşidi fakıbaba şiddetli yağış ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Sivas'ta Meyvecilik Çalışmaları
SİVAS(AA)-Sivas Gıda ve Tarım İl Müdürü İhsan Aslan, kentte meyveciliğin gelişmesine yönelik çalışmalara değinerek, "Bugün ilimizin meyvecilikte geldiği noktaya baktığımızda 27 bin 137 dekar alanda meyvecilik üretimi yapılmaktadır" dedi.

Aslan, yaptığı yazılı açıklamada, Sivas'ta meyveciliğin mevcut durumu ve meyvecilik alanında yapılacak yeni projelerle hakkında bilgi verdi. Kentin çok geniş bir coğrafyaya sahip olduğunu, bu geniş coğrafya içerisinde farklı iklim özellikleri, toprak yapısı ve bunlara bağlı olarak farklı tarım kültürünün mevcut olduğunu anlatan Aslan, şunları kaydetti:

"Bu tarım kültürleri içerisinde yer alan ve müdürlüğümüzü farklı arayışlara yönelten konuların başında da meyvecilik yer almaktadır. Bugün ilimizin meyvecilikte geldiği noktaya baktığımızda 27 bin 137 dekar alanda meyvecilik üretimi yapılmaktadır. Birkaç ilçemiz haricinde oluşmuş meyve alanları, pazarlama potansiyeli oluşturabilecek sayıda ve nitelikte değildir. İlimiz şartlarında bazı meyve türleri hariç bir çok meyve türlerinin ekonomik olarak yetiştiriciliğinin yapılması mümkündür. Asıl önemli olan daha fazla getirisi olan türlerin seçimi, bu türlere uygun alanların seçimi ve bu alanlarda pazarlama potansiyeli oluşabilecek miktarlarda üretim yapmak esastır."

Müdürlüklerinin öncelikli olarak tüm ilçeler için elma ve kiraz meyve çeşitleri ile Gürün ilçesi için kayısı, Hafik Tozanlı Vadisi ile Kelkit Vadisi ilçeleri için cevizi belirlediklerine dikkati çeken Aslan, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Bunun yanında sulama imkanının olmayacağı tüm ilçelerimizde tespit edilecek alanlara ise badem belirlenmiştir. Çeşit belirlemeyle birlikte il ve ilçe teşkilatlarımızla birlikte bu çeşitlerin ekonomik olarak yetiştirilerek, havzaların belirlenmesine başlanılmış ve bu bölgelerden meyve fidanı talepleri alınmaya başlanılmıştır. 2012 yılı için uygulayacağımız 'Mikro Havza Bazlı Meyveciliği Geliştirme Projesi'nin İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği'nin de vereceği destekle yürütülmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında yarı bodur ve bodur çeşitlerde 5 dekar, standart çeşitlerde 10 dekar ve üzeri tesis edilecek meyve bahçelere bakanlığımızca uygulanan 'Sertifikalı Fidan Kullanım Desteği' uygulanacak bu miktarların altında kalacak meyve bahçesi tesislerine ise proje kapsamında İl Özel İdaresi Sübvansesi uygulanacaktır. Bu bağlamda istekli üreticilerimizin 15 Kasıma kadar il ve ilçe müdürlüklerimize gelerek, taleplerini yapmaları

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı