Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

Süs bitkileri eylülde ihracat rekoru kırdı
ANTALYA (CİHAN)- Dokuz aylık dönemde ise süs bitkileri ihracatı, yüzde 42 artarak 62 milyon 72 bin 974 dolar oldu. Eylül ayında tarım sektörleri içinde en çok ihracat artışı süs bitkilerinde görülürken, tüm ihracat sektörleri içinde gemi ve yattan sonra en fazla artış yakalayan sektör oldu. İlk dokuz aylık dönemde de süs bitkileri Türkiye’de en çok ihracat artışı gösteren ikinci sektör oldu.
Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, sektörde Antalya’nın en önemli merkez konumuna gelirken Yalova, Sakarya ve İzmir’de de önemli gelişmelerin yaşandığını kaydetti. Süs bitkileri sektörünün ihracatını değerlendiren Bağdatlıoğlu, “Sektörümüzün hiçbir ara malı ithalatı olmadan, ihracatta yakaladığı bu başarı, geleceğe dair umut vaat ediyor.” dedi.

Bağdatlıoğlu’nun verdiği bilgilere göre, eylül ayında canlı bitkiler ihracatı yüzde 239, kesme çiçek ihracatı yüzde 26 oranında arttı. İlk dokuz aylık dönemde ise canlı bitkiler ihracatı yüzde 90 artış göstererek 31 milyon 883 bin 416 dolar oldu. Irak, Türkmenistan, Azerbaycan ve Özbekistan gibi pazarlarda Türk müteahhitlik hizmetlerinin gelişimine paralel olarak canlı bitkiler ihracatı istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor.

Aylık ihracatta en önemli pazarlar sırasıyla, Türkmenistan, Hollanda, Birleşik Krallık, Almanya ve Azerbaycan olurken, dokuz aylık döneminde ise en fazla ihracat Hollanda, Türkmenistan, Almanya, Irak ve Birleşik Krallık’a gerçekleştirildi.

Canlı bitkiler ihracatında en önemli pazar haline gelen Türkmenistan’a yüzde 105 ihracat artışı gerçekleşti. Yine canlı bitkiler ihracatı yapılan Irak’a yüzde 240, Azerbaycan’a yüzde 76 artış yaşandı. Özbekistan da canlı bitkiler ihracatında önemli bir pazar haline geldi. Özellikle bahçe peyzajına yönelik canlı bitkiler ihracatı bu pazarlarda payını arttırmaya devam etmesi bekleniyor. Diğer önemli ihraç pazarlarından Hollanda’ya yüzde 51, Almanya’ya yüzde 22 ve Ukrayna’ya da yüzde 20 artış görüldü.

Birlik Başkanı Bağdatlıoğlu, ihracatta görülen sezon başı bereketinin önümüzdeki aylarda da devam edeceğini ve hedeflerine sağlam adımlarla ulaşacaklarını dile getirdi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,