Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi kefir papaz erik fidanı Gıda besi sığırı yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Süs bitkisi sektörü, 300 bin kişiye dolaylı istihdam sağlıyor
Saksılı Süs Bitkileri Üreticileri Derneği Başkanı Abdullah Okul, Türkiye’de süs bitkisi setrörünün sadece ihracat kısmında 25 bin kişinin istihdam edildiğini, dolaylı istihdamın ise 300 bin kişi olduğunu söyledi. Sektörün hızla büyüdüğünü belirten Okul, süs bitkisi üretim alanının 7 yılda 3 kat arttığını ifade etti.
Ulusal ve uluslararası süs bitkisi sektörünün önemli temsilcilerini bir araya getirecek ‘Flower Show Türkiye Süs Bitkileri Peyzaj ve Yan Sanayileri İhtisas Fuarı’, 15-18 Aralık tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açacak. Fuar, 4 gün boyunca dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen katılımcı ve ziyaretçilerle ticari işbirliği sağlayacak.
Türkiye’deki süs bitkisi sektörü hakkında bilgi veren Saksılı Süs Bitkileri Üreticileri Derneği Başkanı Abdullah Okul, “Araştırmalara göre Türkiye’de 2009 yılında toplam 3 bin 359 hektar alanda süs bitkileri üretimi yapılmaktadır. 2000-2001 sezonunda toplam bin 392 hektar olan süs bitkileri üretim alanı, 2008-2009 sezonunda 3 bin 359 hektara yükselmiştir.” dedi.
Süs bitkisi sektörünün yüksek katma değer ve yüksek istihdam oluşturan bir sektör olduğunun altını çizen Okul, “Sektörün sadece ihracat kısmında 25 bin kişi istihdam edilmekte olup, sektördeki dolaylı istihdam ise yaklaşık 300 bin kişidir.” ifadelerini kullandı.

‘2011’DE İHRACAT ORANI EN ÇOK ARTAN SEKTÖR; BİTKİ SEKTÖRÜDÜR’
CYF Fuarcılık Genel Müdürü Hakan Yüksel de, 2011’de ihracat oranı en çok artan sektörün süs bitkisi sektörü olduğunu ifade etti. Yüksel, “Aslında dışarıdan bakıldığında çoğu kimsenin yakından tanımadığı bir sektör, ama her geçen gün isminden biraz daha fazla söz ettiren, çok büyük alanlarda üretimin yapıldığı dev bir ticari alan. Flower Show Turkey ile amacımız; uluslararası platformda pazarlama ağını genişleterek, ihracat ve ithalat ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte profilleri bünyemizde barındırarak sektörün çözüm noktası olabilmektir. 17 farklı ülkeden 300’e yakın katılımcı ve ziyaretçi ile dünyanın dört bir yanından sağlanacak fuar katılım ve ziyaretleri sayesinde, üreticilerin sektörel bazdaki talepleri değerlendirme ve bu taleplerin karşılanması yönünde çalışmalara başlamaları, eksikliklerin belirlenip giderilmesi, ürün çeşitliliğinin arttırılması ve satış ağının genişletilmesi ile Türkiye’deki bitki sektörünü daha da ileriye taşımak hedeflerimiz arasındadır.’ açıklamasında bulundu.
Flower Show Türkiye’de tüm üretim bölgelerinden gelen Türkiye’nin büyük fidanlıkları, iç ve dış mekân süs bitkileri ve peyzaj ürünleri ile katılımcı olarak yer alırken, İtalya, İspanya, Almanya, Belçika, Hollanda, Yunanistan gibi ülkelerden de fidanlıklar Kenya, Hollanda, Ekvator, Almanya, Fransa gibi ülkelerden Gül, Ortanca, Karanfil, kesme çiçek üreticileri de fuarda ürünlerini sergileyecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı