Öne Çıkanlar mikado kayısı chicago borsası muğlada yağmur ilaç zehirlenmesi Gıda

Bu haber kez okundu.

Tarım sektöründe yüzde 0,27 artış
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayına ait Üretici Fiyatları Endeksi'ni açıkladı. 2012 yılı Temmuz ayında 2003 Temel Yıllı Üretici Fiyatları Endeksi’nde bir önceki aya göre yüzde 0,31, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,56 düşüş, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,13 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,88 artış gerçekleşti.

Tarım sektöründe yüzde 0,27 artış, sanayi sektöründe yüzde 0,43 düşüş görüldü. Tarım sektörü endeksinde, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,51 düşüş, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,42 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 4,58 artış gerçekleşti. Sanayi sektörü endeksinde ise bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,36 düşüş, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,12 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,02 artış gerçekleşti.

ÜFE sonuçları sanayinin alt sektörleri bazında değerlendirildiğinde en yüksek aylık artış yüzde 1,23 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı alt sektöründe gerçekleşti. Sanayinin üç sektöründen, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,10, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1,16, elektrik, gaz ve su sektöründe yüzde 2,93 düşüş gerçekleşti.

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı (yüzde 1,23), büro makineleri imalatı (yüzde 0,54), gıda ürünleri ve içecek imalatı (yüzde 0,51), ağaç ve mantar ürünleri imalatı (yüzde 0,43) alt sektörler oldu. Ham petrol ve doğalgaz çıkarımı (yüzde 11,49), elektrik, gaz üretimi ve dağıtımı (yüzde 3,21), tıbbi, hassas ve optik aletler imalatı (yüzde 2,39), iletişim teçhizatı imalatı (yüzde 2,21), ana metal sanayi (yüzde 1,08), plastik ve kauçuk ürünleri imalatı (yüzde 1,02) bir ay önceye göre endekslerin en fazla gerilediği alt sektörler oldu.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı