Öne Çıkanlar teknoloji Gıda biber yarışması çiftçi Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Tarımı bu havalar mahvetti
 Son iki ayda mevsim normallerinin çok altında olan hava sıcaklığı tarımı vurdu.

Don, aşırı yağışlar ve soğuk hava sebze-meyvede ciddi kayba yol açtı. Çukurova’da 15 Mayıs’ta başlayacak ilk hububat hasatında yüzde 10-15 kayıp tahmin ediliyor. Bu durum tüketici fiyatlarına şimdiden yansımaya başladı bile. Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin hububatta ilk hasatta sorun yaşanabileceğini belirterek pas hastalığının hububatı etkileyebileceğini söyledi.


Toplam 10 milyon ton civarında olan Türkiye domates üretiminin soğuk hava yüzünden 250-300 bin tonunun kaybedildiğini söyleyen Yetkin bunun fiyatlara da yansıdığını ifade etti. Başta Manisa olmak üzere Ege’nin iç taraflarında don yüzünden üzümde zarar olduğunu bildiren Yetkin’in verdiği bilgilere göre Amasya ve Niğdeli üretici de elmasını kaybetti. Ayrıca Denizli’de tütün ve zeytinde dolu yüzünden yüzde 20-40’lık zarar var. Gaziantep’te ise dolu hububat ve antepfıstığını vurdu. 25 bin dönüm hububat ekili alan ile 20 bin dönüm antepfıstığı bahçesi zarar gördü. Giresun’da ise fındık üreticisi karla mücadele etmek zorunda kaldı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Sekreteri Selahattin Mermer ise diğer bölgelerin aksine Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki sorunun kuraklık olduğunu, özellikle kırmızı mercimek ve arpada ciddi kayıpların yaşanmasını beklediklerini ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı