Öne Çıkanlar muğlada yağmur aa tarım kapanış fiyatı mikado kayısı

Bu haber kez okundu.

Tariş'ten İTB'ye pamuk resti
Tariş'in muhatabının alıcı firmalar olduğunu dile getiren İTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Barış Kocagöz ise borsanın sadece alıcı ile satıcıyı aynı tarafta buluşturduğunu, şu an pamuk piyasalarının kötü olması nedeniyle alıcı ve satıcılar arasında olumsuzluklar yaşanabildiğini vurguladı.


Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği'nin bülteninde açıklama yapan Birlik Başkanı Beliğ Azbazdar, alıcı firmaların İTB'de Tariş'e karşı cephe oluşturduğunu belirtti. Azbazdar, İTB'de alım yapan firmaların "nedenini anlayamadıkları olumsuz bir tavır içine" girdiğini söyleyerek, Ege pamuğunun dünyanın en kaliteli pamukları arasında yer aldığını, Tariş'in de üretimde en özenli kuruluş olduğunu kaydederek, "Tedarikçiler özellikle Tariş pamuğunun kalitesini ve karışık mal oluşmaması için üreticisinden çırçırcısına kadar her kademede gösterdiğimiz özeni biliyorlar ama maalesef son günlerde Tariş'e cephe açtılar. Bizden uzak duruyorlar. Bu durum bizi rahatsız ediyor. Borsada tekel varmış gibi davranılıyor. Bu sefer bizi alternatif pazarlar aramaya veya pazarlama teknikleri geliştirmeye zorluyorlar" dedi.


Borsadaki tavrın önümüzdeki yıl da sürmesi halinde radikal kararlar almak durumunda kalacaklarını dile getiren Azbazdar, "Ürünümüzü kesin tedbirlerle, farklı yöntemlerle satışa çıkacarağız. Gerekirse fabrikalarla bire bir temasa geçer, borsaya girmeden direkt satarız. Biz borsada pazar oluşsun diye varız ama bizi farklı yöntemlere zorluyorlar. Paşa gönülleri bilir. Orda ekmeği yiyen onlar, biz değiliz. Yurtdışına açılma konusunda yoğun çalışma içindeyiz" ifadesini kullandı.


Türk pamuğunun gerçek fiyatını dış pazarda bulacağına inandığını söyleyen Azbazdar, "Geçen yıl yurtdışına yaklaşık 700 ton pamuk sattık. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. Dış Pazar ilişkilerimizi geliştireceğiz. Uluslararası brokerlerle temasa geçiyoruz. Türk pamuğunun gerçek değerini ancak uluslararası pazarda belirleyebiliriz. Türkiye pazarındaki fiyatlar kendi içine dönük, içsel fiyatlar. Ben nasıl Türk çiftçisi olarak dünyada benden çok daha ucuza üretenlerle rekabet edip ayakta kalmaya çalışıyorsam, onlar da benim malımın değerini dışarıda öğrenecekler" diye konuştu.

Kocagöz: Taraf biz değiliz

İTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz ise, İTB'nin konunun taraflarından biri olmadığını söyledi. Korbeyde Tariş'in karşısında İTB'nin değil alıcı firmaların olduğunu söyleyen Kocagöz, "Biz, İTB olarak sadece alıcı ve satıcıyı aynı çatı altında buluşturma fonksiyonunu yerine getiriyoruz. Biz burada taraf değiliz. Tariş böyle bir tavır koymakta serbest. Alıcı firmaların da bir hataları varsa düzeltmeleri lazım. Şu an pamuk piyasası çok kötü olduğu için borsada da alıcı ile satıcının buluşması esnasında olumsuzluklar yaşanabiliyor" dedi.


Kocagöz, Tariş'in kendileri için önemli bir kuruluş olduğunu belirterek, "Borsamızdaki pamuk işlemlerinde Tariş'in satışları önemli bir hacim tutuyor. Tariş'in borsadan pamuğunu çekmesi durumunda üzülürüz. Bizim borsa olarak Tariş'le ters düştüğümüz bir konu yok. Sayın Azbazdar, yaşadıkları problemle ilgili bir uyarıda bulunmuş" dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı