Öne Çıkanlar e-fidancim Veysel eroğlu çiftçi kadınlar besi sığırı yetiştiriciliği vairo badem çeşidi

Bu haber kez okundu.

Tarsus'ta Çırçır Fabrikasında Çarklar Dönmeye Başladı
 Tarsus'ta pamuk ekim alanlarının artmasıyla birlikte 14 çırçır fabrikasında çarklar dönmeye başlarken, pamuk rekoltesinin de 50 bin tonu bulduğu bildirildi.

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, mısırdan pamuğa yönelişin, Çukurova bölgesinde hayli yoğun olduğunu belirterek, devletin verdiği 42 kuruşluk desteğin biraz daha yükselmesi halinde pamuk ekim alanlarının da hızla artacağını söyledi.

Gelecek yıl da pamuk ekim alanlarının artacağını belirten Ali Ergezer,

"Geçen yıl Tarsus'ta 40 bin dönüm alanda pamuk ekimi yapıldı. Bu yıl ise 80 bin dekar alanı aştı. Bu yılki bahar yağışları aşırı miktarda olmasaydı pamuk ekim alanları daha da fazla olacaktı" dedi.

Ergezer, "Türkiye'nin de belli bir iklim kuşağında yetiştiği için bu avantajı iyi kullanmalıyız. Geçmişte yurt dışından pamuk ithal edilerek çiftçi küstürülmüştü. Pamuğun ekim alanlarının artmasıyla kapanan bazı çırçır fabrikaları da açıldı, bazıları ise kapasitesini artırdı. Beklentimiz Türkiye'de daha fazla çırçır, tekstil ve iplik fabrikasının açılmasıdır" diye konuştu.

Ergezer, "Son yıllarda pamuk ekim alanları çoğaldı. Teşvik biraz daha yükseltilse ekim alanları yüzde 200 artar. Buna inanıyoruz. Pamuktaki iş yükünün azalması ve kilogramına verilen 42 kuruşluk destekleme pirimi sayesinde ekim sahası genişledi. Ancak bunu daha da yükseltmek mümkün. Yunanistan'da teşvik 96 kuruş, bizde 42 kuruş. Buna rağmen pamukta güzel gelişmeler yaşanıyor" şeklinde konuştu.

Tarsus'ta çırçır fabrikalarını hiç kapatmayan Akşif Çırçır fabrikasının Genel Müdürü Aydın Üstündağ, yaklaşık 4 aylık sezonda 10 bin ton pamuk işlediklerini söyledi.

Aydın Üstündağ, pamuk ekim alanlarının bundan böyle daha da artmasını beklediklerini, Tarsus çiftçisi ve Çukurova çiftçisinin 'Beyaz Altın' olarak bilinen pamuk üretimine yeniden başlamasının çok sevindirici olduğunu belirterek,

"Tarlaların bembeyaz pamuğa bürünmesi bizleri de çok memnun etmektedir. Çünkü tarım sektörü bölgemizin katalizör sektörüdür" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,