Öne Çıkanlar Gıda teknoloji biber yarışması çiftçi Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Tayvan’da gıda skandalı: 130 üründe toksit madde bulundu
 Kamuoyunu meşgul eden sağlığa zararlı madde üretimine, Tayvan Sağlık Bakanlığı'nın son araştırması, tehlikenin boyutlarını gözler önüne serdi . Bakanlık, piyasadaki 130’dan fazla üründe kusurlu katkı maddesi bulunduğunu açıkladı.
Tayvan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) Başkanı Tsai Shu-cheng, şüpheli 200'e yakın üretici firmanın incelemeye alındığını belirtti. Tayvan Merkez Haber Ajansı'nda (CNA) çıkan habere göre Tsai sözlerine şöyle devam etti. "Şüphelendiğimiz 200'e yakın firma var. Bunlar incelemeye alındı. Şu ana kadar ise bu üreticilerden sadece 95'inin zararlı katkı maddesi kullandığını tespit edebildik. Araştırmalarımız devam ediyor."
Daha önce sağlık yetkilileri yerel bir kimya şirketinin, sağlığa zararlı katkı maddesi DEHP içeren şüpheli bir ürünü sattığını tespit etmiş ve ülkede tansiyon bir anda yükselmişti. FDA Başkanı Tsai ise bu olaydan birkaç gün sonra açıklamada bulundu. Zararlı katkı maddesi içeren ürünler hakkında konuşan Tsai, “ Bazı sağlık ürünlerinde ve çocukların kullandığı vitamin tabletlerde, DEHP maddesi bulunmuştur. Bunun yanında sporcu içeceği ve meyve suları gibi bazı ürünlerde de zararlı katkı maddelerini tespit ettik.
DEHP maddesi taşıyan tüm ürünlerin raflardan kaldırılmaya başlandığını ifade eden Tsai, ürünlerin zararlı kimyasal madde içermediğinin ispatlaması gerektiğine hatırlattı. Tayvan Gıda ve İlaç İdaresi Başkanı, firmalara test edilmesi için ürünlerinin gönderilmesi çağrısında bulundu.
Tsai, tespit edilen ürün ve üretici firma isimlerinin FDA resmi sitesinde yayınlanacağını ve hergün bu isimlerin güncelleneceğini sözlerine ekledi.
Bu arada Türkiye’de ise zararlı katkı maddeleri ile araştırmalar devam ederken geçtiğimiz ay, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı DEHP maddesinin kullanımına ilişkin sınırlama getirmişti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı