Öne Çıkanlar şap aşısı hünnap meyvesi tarımsal destekleme lavanta yetiştiricilliği trakya

Bu haber kez okundu.

TMO fındık konusunda basiretli ve kararlı davrandı
 ANKARA (ANKA) - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, depolarındaki fındığı piyasaya sürmeyerek yeni sezon öncesi fındık fiyatının düşmesini önleyen Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) teşekkür etti. TMO’nun, fındık konusunda basiretli ve kararlı davrandığını belirten Bayraktar, stok yönetimiyle Türkiye’nin menfaatini gözeten bir politika izlediğini vurguladı. Bayraktar “Ofis’in elindeki fındığı ucuza alıp hem karlarına kar eklemek hem de üreticinin elindeki fındığı ucuza almak isteyenlerin hayalleri son bulmuştur” dedi.
TZOB Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl fındık rekoltesinde geçtiğimiz yıllara oranla yüzde 30-40 düşüş beklendiğini, bu yılki rekoltenin yaklaşık 405 bin ton olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini bildirdi. Rekolte düşüklüğünden dolayı fındıkta fiyatların yükselmesinin kaçınılmaz olacağına işaret eden Bayraktar, “Bu durumun farkına varan bazı kesimler, TMO üzerinde yaptıkları baskıyla fındık üzerinde geçmiş yıllarda oynadıkları kirli oyunlarını tekrarlamak istemişlerdir. Ofis’in elindeki fındığı ucuz fiyata satın alarak hem karlarına kar eklemek hem de piyasa fiyatını düşürmek suretiyle üreticinin elindeki fındığı ucuza almak hayalleri, Ofis’in basiretli ve kararlı tutumuyla son bulmuştur” dedi.


-“TMO ÇİFTÇİLERİN BEKLENTİLERİNE OLUMLU CEVAP VERDİ”-

TMO’nun, elinde bulunan 2008 ürünü fındığı, levant kalitede 4,80-5,80 TL, Giresun kalitede ise 5–6 TL’den satışa çıkartarak 40 gün gibi kısa bir sürede yaklaşık 70 bin ton fındık sattığını ve 15 Ağustos 2011 tarihi itibarıyla satışlara son verdiğini hatırlatan Bayraktar, şunları kaydetti:
“TMO fındık konusuna girdiği günden bugüne kadar stok yönetimi ve satış fiyatı konusunda başarılı bir süreç izleyerek, çiftçilerin beklentilerine olumlu cevap vermiştir. En önemlisi üreticimizin olası zararlarını önlemiştir. TMO, yapmış olduğu stok yönetimiyle ülkemizin menfaatini gözeten bir politika izlemiştir. 2011 yılı fındık hasadının başladığı bugünlerde çiftçimiz, rekoltenin çok düşük olduğunu kendi bahçesindeki ürününden zaten görmektedir. Burada en önemli konu, TMO depolarında bulunan eski fındıkların stok yönetimi ve satış fiyatlarının nasıl olacağı konusunda serbest piyasa aktörlerinin beklentileriydi. Bu fındıkları şayet fındık lobisi alabilseydi ihracatçıların ihtiyacı karşılanacak, üreticimizin fındığının para etmesi engellenmiş olacaktı. Ancak TMO’nun 15 Ağustos 2011 tarihi itibarıyla satışlara son vermesi, elinde bulunan yaklaşık 136 bin ton fındığı satmaması, çiftçimizin yanında olduğunu göstermiştir.”

-“EMEĞİNE SAHİP ÇIK”-

Üreticilerin, bugün gelinen noktada fındığın serbest piyasada 6 TL’nin üzerinde bir fiyatla satılacağını umut ettiğini bildiren Bayraktar, “Ancak üreticilerimiz sabırlı olmalı, emeğine sahip çıkarak, ürünlerini bir anda değil, parça parça piyasaya sürmelidir. Üreticilerimiz pazara götürdüğü fındığı, tüccarın istediği fiyata değil, maliyetin üzerinde, zarar etmeyeceği bir fiyata verdiği takdirde üretim düşüklüğünden meydana gelen zararlarının bir kısmını karşılayabilecektir” değerlendirmesinde bulundu. (ANKA)
(HGS/ÖMR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,