Öne Çıkanlar muğlada yağmur aa tarım kapanış fiyatı mikado kayısı

Bu haber kez okundu.

Tohumcular Birliği Başkanı: Türkiye'de kullanılan tohumun yüzde 94'ü yerli
Tohumcular Birliği Başkanı Hakkı Şafak Ses, Türkiye'de kullanılan tohumun yüzde 93,6’sının yerli olduğunu söyledi. Ses, Türkiye’de kullanılan tohumların çoğunluğunun ithal olduğu ve İsrail’den alındığı yönündeki algınında gerçekleri yansıtmadığına da dikkati çekti.

Antalya’nın Kumluca ilçesinde düzenlenen 1. Domatexpo Domates Fuarı’nın açılışına katılan Hakkı Şafak Ses, tohumculuk sektörü üzerine bilgi verdi. Türkiye’deki tohumların ithal olduğu ve özellikle İsrail’den alındığı, ayrıca GDO gibi insan sağladığını tehdit ettiği yönündeki algının yanlış olduğunu belirtti. Ses, Türk tohum sektörüne karşı haksız ve gerçek olmayan bilgilerin halkın zihninde travmaya neden olduğunu savundu.

Türk tarımının son sekiz yılda çok önemli atılımlar yaptığını, geleceğe yönelik ciddi büyüme trendi yakaladığını dile getiren Ses, Türk tohumuna ilişkin iddialara şöyle karşılık verdi: “Türkiye topraklarına ekilen ve dikilen hiçbir ürün GDO yönünden ve insan sağlığı yönünden bir endişeye mahal olmayacak derecede temizdir. Maalesef basın konuyu mazin boyutunda bazen de siyasi boyutta ele aldığı husus tüketimi de etkilemektedir. Alışveriş yapan annelerimiz, eşlerimiz endişeyle alışveriş yapıyor, bu propaganda tesiriyle tüketimi etkiliyor. Üretim alanları sıkıntıya giriyor.”

Tohumların yüzde 100’ü ithal olduğu şeklindeki iddianın da gerçeği yansıtmadığını kaydeden Ses, “Türkiye’de hiçbir sektör tohumculuk kadar yerlilik ve millik oranına sahip değildir. Türkiye topraklarına eklin tohumların yüzde 93,6 sı yerlidir. Türkiye’nin 260 milyar dolarlık ithalatının içinde tohum 178 milyon dolardır. Yüzde yarım bile değil.” dedi. Ses, Türkiye’nin domates tohumu ithalatının 59 milyon dolar olmasına karşın yapılan ihracatın 477 milyon dolar olduğu bilgisini verdi.

Hakkı Şafak Ses, iddiaların nedeninin Türkiye’nin tarımda dünya üzerinde önemli bir aktör haline gelmesinden kaynaklanığını belirterek, “Türkiye ciddi büyüme trendine girdi. Tarım sektöründe dünyada önemli yerlere geliyor. Dünya pazarı kavgasında tehdit algılamasına neden oluyor. Bu sektörü Türk halkı gözünde aşağılama kampanyalarına dikkat etmek gerekiyor.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı