Öne Çıkanlar fakıbaba Gıda vairo badem çeşidi şiddetli yağış hayvancılık

Bu haber kez okundu.

Tohumculuk Sertifikasyon Konusunda Piyasa Denetim Yetkisi Devri Birlik, Kamu Kurum Ve Kuruluşları Ve Üniversitelere Yapılacak
Tohumluk Sertifikasyon İşlemlerinde Yetki Devri Yönetmeliği’ne Piyasa Denetimine İlişkin Yetki Devri Esasları ile ilgili bir bölüm eklendi. Böylece piyasa denetim yetkisi devri birlik, kamu kurum ve kuruluşları ve üniversitelere yapılacak. Bakanlık denetim yetkisini kısmen veya tamamen; süreli veya süresiz devredebilecek. Yetki devri yapılanın, belirlenen şartlara uymaması halinde, devredilen yetki Bakanlıkça geri alınacak.
Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Tohumluk Sertifikasyon İşlemlerinde Yetki Devri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’i Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre yönetmeliğin amacında değişikliğe gidildi. Daha önce yönetmeliğin amacı “Tohumlukları yetiştiren, üreten, işleyen ve satışa hazırlayan, dağıtan ve satan gerçek veya tüzel kişilerin yetkilendirilmesi ve denetlenmesi ile ilgili usul ve esasları belirleyerek, kaliteli ve standartlara uygun tohumlukların üretimi ve pazarlanmasını sağlamak” iken yapılan değişiklikle birlikte yönetmeliğin amacı “Bakanlıkça yürütülen tohumculuk hizmetlerinden tohumluk sertifikasyon işlemleri ve piyasa denetimiyle ilgili yetki devri esaslarını belirlemek” oldu.

-YÖNETMELİĞİN KAPSAMI DEĞİŞTİRİLDİ-

Yönetmeliğin kapsama alanında da değişiklik yapıldı. Değişiklikle birlikte yönetmelik, alan kontrolleri, numune alma, laboratuvar analizleri ve belgelendirilme ile piyasa denetimi konularında yetki devrinin şartları, alan kontrolleri, numune alma, laboratuvar analizleri ve belgelendirme konularında yetki devredilecek birlik, kamu kurum ve kuruluşları, özel hukuk tüzel kişileri ve üniversitelerle, piyasa denetiminde yetki devredilecek birlik, kamu kurum ve kuruluşları ve üniversitelerin teknik ve fiziki şartlarına ilişkin usul ve esaslar ile yetki devrinin geri alınmasında uygulanacak iş ve işlemleri kapsıyor.
Öte yandan yönetmelikte, “bakanlık, genel müdürlük, Özel kontrolör, Resmi kontrolör, Tohumluk üreticisi, TTSM, Birlik, Bitki sağlığı kontrol kuruluşu, EPPO” tanımlarında değişiklik yapıldı.

-YETKİ ALAN KURULUŞLAR AYNI ZAMANDA TOHUMLUK ÜRETİCİSİ İSE, YALNIZCA KENDİ ÜRETTİKLERİ TOHUMLUKLARIN ANALİZLERİNİ YAPACAK-

Yönetmeliğin “Tohum üreticilerinin yükümlülükleri” başlığında değişiklik yapıldı. Böylece yetki alan kuruluşlar aynı zamanda tohumluk üreticisi ise, yalnızca kendi ürettikleri tohumlukların analizlerini yapacak ve belgelendirecek. Yetki devri Bakanlıkça belirlenen sertifikasyon sınıflarındaki tohumluk üretimleri için geçerli olacak.
“Tohum üreticilerinin denetlenmesi” başlığındaki değişiklikle üzerinde çalıştığı bitki türünde analiz yapabilecek, ISTA veya EPPO kurallarına uygun bir laboratuvara sahip olunacak.

-DENETİM KOMİSYON TARAFINDAN İKİ AŞAMADA YAPILACAK-

“Fidan üreticilerin yetkilendirme öncesi tespiti” başlığında yapılan değişiklikle birlikte denetim, Komisyon tarafından, iki aşamada yapılacak. Komisyon, yapılan denetimlere ilave olarak, hakem testleri sonuçlarını ve resmi sertifikasyon veya bitki sağlığı kontrol kuruluşlarının şahit numuneler üzerinde yaptığı analiz sonuçlarını da değerlendirilecek ve sonucu nihai bir raporla Genel Müdürlüğe bildirilecek. Söz konusu kapsamda, “Büro denetimi, laboratuvar denetimi, şahit numunelerin denetimi” yapılabilecek.

-PİYASA DENETİMİNE İLİŞKİN YETKİ DEVRİ ESASLARI-

Yönetmeliğe ayrıca Piyasa Denetimine İlişkin Yetki Devri Esasları ile ilgili bir bölüm eklendi.
Piyasa denetimine ilişkin yetki devri ile ilgili genel esaslar şöyle:
“Piyasa denetim yetkisi devri birlik, kamu kurum ve kuruluşları ve üniversitelere yapılacak.
Bakanlık denetim yetkisini kısmen veya tamamen; süreli veya süresiz devredebilecek.
Yetki devri yapılanın, belirlenen şartlara uymaması halinde, devredilen yetki Bakanlıkça geri alınacak. Denetim yetkisini kullanan kişilerin veya kurumların, kasti olarak resmi kontrollerdeki kuralları ihlal ettiği belirlendiğinde, bunların düzenledikleri belgeler iptal edilir. Yetkileri Bakanlıkça geri alınacak. Belirli bir süreyle devredilen denetim yetkisi, süre bitiminde Bakanlıkça geri alınabilir veya belirlenen şartlarla yeniden devredilebilecek. Bakanlık denetim yetki devri yapılan kuruluşun, bu yetkiyi nasıl kullandığını denetleme hakkına sahip olacak.


ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı