Öne Çıkanlar horoz dövüşü paulownia ağacı fidanı tarım özel sektör teşvikleri Gıda

Bu haber kez okundu.

Tosya'da Meyve Hasadı Başladı
Kastamonu'nun Tosya ilçesinde, çoğunluğu elma olan 5 bin 500 meyve ağacında meyve hasadı başladı.

Tosya Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akdiken, yaptığı açıklamada, içerisinde A ve C vitaminlerini barındıran elmanın insan vücudunun direncini artıran ve çeşitli hastalıklara şifa bulunmasına katkı sağlayan meyvelerin başında geldiğini belirterek, "Tosya'da çoğunluğu elma olan 5 bin 500 adet çeşitli cins ve büyüklükte meyve ağacının olduğunu ve Tosya'da, yaklaşık 10 gün önce elma hasadına başlandığını ve halen devam ettiğini söyledi.

Tosya'nın, her çeşit tarım ürünün yetişmesine müsait iklim şartlarına sahip bir bölgede olduğunu ifade eden Akdiken, "ilçemizde özelikle merkezde çiftçilikle uğraşan vatandaşlarımız, yıllarca bakımsızlıktan virane olan bağlarımızı, tekrar eski haline getirmek için oldukça yoğun uğraş veriyorlar. Tosya Ziraat Odası olarak her türlü desteği verdiğimiz çiftçilerimizle el ele verip Tosya'yı meyve ve sebze üretiminde önemli bir noktaya getireceğimize inanıyorum. İnşallah çiftçilerimiz, emeklerinin karşılığını fazlasıyla alırlar" dedi.

Çiftçi İsmail Gürlük'te (60), 10 dönüm bahçede elma hasadı yaptığını ve yıllardır ihmal ettikleri meyve bahçeleri ile tekrar ilgilenmeye başladıklarını belirtti.

Gürlük, çiftçilerin bilinçli tarım yapmamalarından dolayı meyve ağaçlarının yaşlandığını ve meyve verimliliğinin zamanla azaldığını ifade ederek, "Tosya meyve suyu fabrikasının kapanmasıyla birlikte vatandaşlar elmadan arzu edilen parayı kazanamaz olurken bağları kendi haline bıraktı ve Bağlar bakımsızlıktan harap oldu" diye konuştu.

Son dönemlerde çiftçilerin, organik tarıma gereken önemi vermesiyle birlikte bağların tekrar eski günlerine dönmeye başladığını vurgulayan Gürlek, yaşlanan meyve ağaçlarının yerine, yeni nesil bodur veya yarı bodur meyve fidanlarını diktiklerini, verimi ve bakımı daha kolay olan bu meyve ağaçları sayesinde bağlarının, çiftçilikle uğraşanların beklentilerini karşılar duruma gelmesini umut ettiklerini belirtti.

Verimi iyi olan elma ağaçları olan golden, Amasya ve stalkin cinslerde elma hasadını yapıklarını ifade eden Gürlek, "Satılan ürünlerinden elde edilen gelir, inşallah elma ağaçlarına yaptığımız masrafları karşılar ve zarar etmeyiz" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,