Öne Çıkanlar tarım Gıda teknoloji Domuz vebası dap desteği

Bu haber kez okundu.

Trabzonlu fındık üreticilerinden 14 lira fiyat isteği

Trabzonlu fındık üreticilerinden 14 lira fiyat isteği
TRABZON (AA) - Trabzon İli Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Albayrak, fındık taban fiyatının 14-15 lira seviyelerine çıkarılmasını istediklerini söyledi.
Albayrak, Trabzon Ziraat Mühendisleri Odası, Trabzon Muhtarlar Federasyonu, Ortahisar Muhtarlar Derneği, Türkiye Emekliler Derneği Trabzon Şubesi, Ortahisar Ziraat Odası üyeleriyle Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde basın açıklaması yaptı.
Fındık üretimi yapan çiftinin hakkını alamadığını, aracı, kırıcı, tüccar, ihracatçı, fabrikatör ve tedarikçinin kazandığını savunan Albayrak, şunları kaydetti:
"Karadeniz Bölgesi'nin çay ile birlikte olmazsa olmazı fındık için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının belirlediği maliyet hesabı üzerinden enflasyon, çiftçinin yaşam ve kar payları dikkate alınarak yeniden bir fiyat değerlendirmesi yapılarak açıklanan 10 lira taban fiyatın 14-15 lira seviyelerine çıkarılmasını istiyoruz. FİSKOBİRLİK, Akçaabat ve Yomra'da yüzde 50 randıman üzerinden 9 lira fiyatla alım yapacaktır. Bu fiyat ve az sayıdaki alım yerini kabul etmiyoruz. TMO Arsin ve Beşikdüzü ilçelerinde dekara 58 kilogram kota üzerinden alıma başlamıştır. Bizler hem fiyatı hem dekara kotayı hem de az sayıdaki alım yerini kabul etmiyoruz. Taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz."
Albayrak, üreticileri dernek çatısı altında buluşmaya davet ederek, "Üretim ve pazarlamada söz ve karar sahibi olalım. Yaşadığımız olumsuzluklardan kurtulalım, gelecek kuşaklara da örnek olalım. Gerçek güç örgütlü güçtür." ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,