Öne Çıkanlar papaz erik fidanı tohum desteklemesi vairo badem çeşidi özel sektör teşvikleri hünnap meyvesi

Bu haber kez okundu.

'Türkiye, organik kivi üretimiyle dünyada adından söz ettirecek'
Rize Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Nevzat Paliç, Doğu Karadeniz’de 15 Kasım’da başlayan kivi hasadının, hızla devam ettiğini söyledi. Paliç, “Ülkemiz, hiçbir ilaçlama olmadan doğal olarak ürettiği kivileri ile önümüzdeki yıllarda dünyada adından daha sık söz ettirecek.” dedi.

Nevzat Paliç, Cihan Haber Ajansı'na(Cihan yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz’de 6,5 şeker oranına ulaşan kivilerin hasadının 15 Kasım’da başladığını hatırlattı.

Bölgede kivi hasadının hızla devam ettiğini ifade eden Paliç, “Ülkemizde yılda 40 bin ton dolayında kivi üretimi yapılıyor. Bu üretilen kivilere karşılık tüketim miktarımız 70 bin ton. Aradaki 30 bin tonluk açığı dış ülkelerden kivi ihraç ederek karşılıyoruz. Sarp’tan Trabzon’a kadar olan bölgemizde 15 bin ton kivi üretimi yapıyoruz. Ülkemizde en çok kivi üretimini de bölgemizde yapılıyor. Kivi hasadı bölgede hızla devam ediyor. Üreticimiz ‘kar yağacak’ korkusuyla kivisini erkenden topluyor. Bölgemizde kiviler için soğuk hava depoları az olduğundan üreticimiz zararına fiyatlarla kivisini elinden çıkarıyor. Üreticinin düşük fiyata kivi satmasının önüne geçebilmek için bölgede acilen kiviler için yeterli soğuk hava depoları oluşturmalıyız.” diye konuştu.

Birlik olarak kivi üretiminin desteklenmesi adına faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Paliç, "Kivimizi bugün pasta, dondurma, reçel, içecek ve birçok gıda yapımında değerlendirebiliyoruz. Bölgemizdeki iklim ve hava şartları tamamen organik kivi üretmemizi sağlıyor. Diğer kivi üretilen ülkelerin birçoğunda kimyasal gübrelerle ve ilaçlamalarla kivi üretimi yapılıyor. Hatta bazı ülkeler kivilerdeki şeker oranına bakmaksızın kivilerini hasat yaparak ihraç ediyor. Ülkemiz, hiçbir ilaçlama olmadan doğal olarak ürettiği kivileri ile önümüzdeki yıllarda dünyada adından daha sık söz ettirecek.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı