Öne Çıkanlar manisa Adilcevaz teknoloji kaçakçılık çiftçi

Bu haber kez okundu.

Üreticilere Sertifikalı Tohum Kullanma Uyarısı
Irkın, yaptığı yazılı açıklamada, patates üretim alanlarında görülen karantinaya tabi hastalık ve zararlıların temiz yerlere bulaşmasını önlemek, daha kaliteli ve yüksek verimli patates yetiştirmek için kullanılacak patates tohumluklarının mutlaka sertifikalı olması gerektiğini belirtti.

Patates hastalığının yayılmasının, bulaşık yumru ve toprak hareketleriyle olduğunu kaydeden Irkın, şöyle devam etti:
"Bulaşık alanlarda oluşan urların çürüyüp parçalanması ile etmenin dayanıklı sporları toprağa yayılır. Bu dayanıklı sporlar toprakta 20-30 yıldan fazla canlı kalmaktadır. Bu hastalığa karşı toprakta veya bitkide yapılabilecek herhangi bir kimyasal mücadele metodu yoktur."

Patates siğili hastalığı ile diğer patates hastalıkları ve zararlılardan korunmak için en etkili tedbirin, arı, temiz ve sertifikalı tohumluk kullanmak olduğunu ifade eden Irkın, şunları kaydetti:

"İlimiz için patatesin çok önemli olduğunu, yöreye özgü çeşitlerin daha çok rağbet görmesine rağmen, patateslerde görülen ve uzun yıllar patates ekimine imkan vermeyen bazı hastalıklar nedeniyle mutlaka sertifikalı tohumluk kullanmak gerekmektedir.

Sertifikalı patates tohumlukları, yetki almış tohumluk bayilerinde bulunmaktadır. Üreticilerimizin patates yetiştiriciliği ile ilgili teknik destek için İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurması gerekmektedir."


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı