Öne Çıkanlar fakıbaba tarım ve orman bakanlığı badem fidanı besi sığırı yetiştiriciliği eğitim

Bu haber kez okundu.

Uzmanlar Ereğli'de Siyah Havucu İnceledi
Konya'nın Ereğli ilçesinde yetiştirilen siyah havuç ile ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü uzmanları ilçeye geldi.

Merkezi Yalova'da bulunan Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nden Mühendis Fatih Hancı ve Esra Cebeci siyah havuç ile ilgili araştırmalarda bulunmak üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nü ziyaret ettiler. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, uzmanlara Ereğli ve siyah havuç üretimi potansiyeli hakkında bilgiler verdi. Özgüven, "Şalgam suyunun hammaddesi ve doğal gıda boyası ham maddesi olarak koyu kırmızı meyvelerden yararlanan gıdacılar, en iyi sonucu Konya Ereğli'de yetişen siyah havuçtan almaya başladıklarını ifade ediyor. Türkiye'nin ve bu coğrafyanın en kaliteli siyah havucu topraktaki kireç ve potasyum dengesinin elverişli olması dolayısıyla Ereğli'de yetiştiriliyor" dedi.

İlçeye gelen mühendisler, beraberinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Orhan Soylu ile birlikte Sazgeçit kasabası ve Kuzukuyu köyünde bulunan siyah havuç tarlalarında incelemelerde bulundu. Burada üreticilerle bir araya gelen uzmanlar, vatandaşlardan siyah havuçla ilgili detaylı bilgi aldı. Arazi araştırmalarının ardından Havuç Konsantre Tesislerini gezen uzmanlar burada siyah havucun nasıl işlendiği, kimler tarafından talep edildiği gibi konularda araştırmalarını sürdürdüler ve incelemeler sonunda Ereğli'den ayrıldılar.


HABER KAYNAĞI

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı