Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur chicago borsası ayçiçeği çit mazı fidanı dikimi

Bu haber kez okundu.

Üzümde Rekolte Tartışması
Sorman, İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde, İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu, Manisa ve Alaşehir Ticaret odaları temsilcilerinden oluşan rekolte tespit heyetinin açıkladığı rekolteyi esefle kınadığını söyledi.

Sorman, "Aynı kuruluşlar geçen yıl rekolteyi 269 bin ton olarak açıklamışlardı. Borsalarda tescil olunan rakam ise 245 bin ton oldu. Bu 245 bin tonun içinde devletin üzüm işletmelerine tanımış olduğu yüzde 7'lik fire hakkı var. Vergiden düşmek için tescil ettirdikleri bu oranı da düşerseniz rekolte 227 bin tona düşüyor. Bir önceki seneden gelen 15 bin ton civarında stoğu da düşerseniz, rekolte 212 bin tona düşer. Bu miktarın üzerine yüzde 6,6 üretim artışı eklendiğinde bu sezonki rekoltenin 227 bin ton civarında olması lazım" dedi.

Açıklanan rekolte rakamlarının gerçeğin çok uzağında olduğunu savunan Sorman, üreticilerin bu rakamlara zaten inanmayacağını söyledi. Tarım İl Müdürlüğü, TARİŞ ve Ziraat Odası'nın birlikte kurduğu rekolte tahmin ekibinin bugün bağlarda son kez dolaşmaya başladığı bilgisini veren Sorman, "Heyetimize rekolte araştırması yaptırıyoruz. Önümüzdeki haftanın ortasında çalışmalarımızı bitireceğiz biz de kamuoyuna ve basına rekolte tahminimizi ve maliyet fiyatlarını deklare edeceğiz. Bunların bu şekilde yapması hem üreticinin alın terini heba eder, hem de ülke ekonomisine büyük zararlar getirir" diye konuştu. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı