Öne Çıkanlar tarım Gıda teknoloji kapanış fiyatı dap desteği

Bu haber kez okundu.

Van'da Organik ürünler verimli topraklarda yetişiyor

Organik ürünler verimli topraklarda yetişiyor
VAN (AA) - Van'ın Gevaş ilçesindeki verimli arazilerde ve seralarda üretilen organik ürünlerin hasadına başlandı.
İlçedeki 200 dönümlük arazi ile 20 dönümlük serada üretim yapan Metin Abi, arazi ve serada domates, salatalık, farklı biber çeşitleri, patlıcan gibi sebzeleri ürettiğini ve yaklaşık 50 kişiye istihdam sağladığını söyledi.
Gevaş bölgesinde 5 yıldır seracılık yaptıklarını kaydeden Abi, ilçede son yıllarda tarımsal anlamda iyi bir çıkış yakalandığını dile getirdi.
Bölgedeki toprakların bakir ve verimli olduğunu ancak soğuk iklim nedeniyle sorun yaşadıklarını belirten Abi, "Bunu aşmanın yolu kapalı seracılıktır. 3 blok halinde yaklaşık 20 bin metrekare alanda serayı bu yıl hayata geçirdik. Bunu da kendi öz sermayemizle yaptık." dedi.
"Tori" cinsi domatesin yanı sıra kapalı sera alanlarında asma salatalık, çarliston biber, sivri biber, dolma biber ve patlıcan gibi sebze ürünleri ürettiklerini dile getirdi.
Bölgede her türü ürünün yetiştirilebileceğini ve toprağın buna uygun olduğunu aktaran Abi, şöyle konuştu:
"Van'da üretilen ürünlerin diğer bölgedeki ürünlere göre reyon süresi daha uzun. Şu ana kadar burada ciddi bir ihracat yapıldı denilemez. Bu çok istisnadır. Irak'a bir dönemler çok az ürün gönderdik. Sorunlarımız var. Bu sorunların aşılması durumunda bu mevsimde buradan çok yoğun bir şekilde Irak, Ortadoğu, Rusya gibi ülkelere ihracat yapılabilir. Mevsim itibarıyla burada çok güzel sebzeler üretiliyor. Sorunları aşarsak burada çok ciddi bir ihracat patlaması yaparız." diye konuştu.
Seralarında dezavantajlı konumdaki kadınları istihdam ettiklerini söyleyen Abi, "Bizim burada yaptığımız 50 kişilik istihdamın ciddi bir önemi ve anlamı var. Güneşin altında, zorlu şartlarda kız çocuklarımız bu işi yapmaya çalışıyor. Biz burada sağlığa zararlı her hangi bir üretim yapmıyoruz. Tarım Müdürlüğünden gelen yetkililer, her hafta burada denetimler yapıyor. Bizim sebzelerimizi herkes çok rahat bir şekilde tüketebilir." ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,