Öne Çıkanlar makam aracı can erik hasadı tarım fuarları fındık fiyatları arttı abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Verimsiz araziyi Frenk inciri kurtaracak
Özgür ÖZTÜRK/ANTALYA  (DHA) - Frenk incirinin Türk ekonomisine kazandırılması konulu projeyi gündeme getiren Agrotalya Tarım firması yetkilileri, projeyle ilgili The Marmara Otel'de basın toplantısı düzenledi. Firma Müdürü Nuri Erdem Şirin, Proje Koordinatörü Sakıp Altunlu ve Firma Danışmanı Hasan Şirin, frenk inciri ile Türk ekonomisine ne gibi katkıda bulunacaklarını anlattı. Firma olarak taze sebze, meyve ve gıda sektöründe gerek tüketici gerekse üreticilere farklı deneyim ve ürünler sunmak hedefiyle yola çıktıklarını belirten Nuri Erdem Şirin, anavatanı Meksika olan frenk incirini Türk ekonomisine kazandırdıklarını ve Temmuz ayından itibaren piyasaya sürdüklerini söyledi.

HENÜZ TARIMSAL ÜRETİMİ YOK

Frenk incirini Türk ekonomisine kazandırma projesinin kendileri açısından prestij ve sosyal sorumluluk anlamı taşıdığına dikkati çeken Şirin, şöyle konuştu:

"Yeni dünyanın keşfinden sonra gemiciler tarafından Avrupa'ya getirilen, ülkemiz haricinde pek çok Akdeniz ülkesi ve Güney Afrika'da ticari olarak yetiştirilip değerlendirilen frenk incirinin, yalnızca İtalya'daki yıllık tüketimi 160 bin tondur. Avrupa'nın frenk inciri ithalatı ise 300 bin ton dolaylarındadır. Halk dilinde 'Hint İnciri', 'Dikenli İncir', 'Babutsa', 'Kaynana Dili' gibi adlarla da anılan incir, ülkemizde doğal ortamlarda, verimsiz, çorak, ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişmektedir. Sınırlı da olsa köylüler tarafından çit bitkisi olarak kullanılan frenk incirinin, ülkemizde henüz tarımsal ve ticari amaçlı üretimi bulunmamaktadır."

SAĞLIK İÇİN ÇOK FAYDALI

İnsan sağlığı açısından perhiz takviyesi, yağ tutucu, antioksidan, C vitamini ve sindirim sistemini düzenleyici özelliğe sahip frenk incirinin Türkiye'de üretimine öncülük etmek istediklerini vurgulayan Nuri Erdem Şirin, bu bitkinin dikimi konusunda üniversiteler, araştırma enstitüleri, yurt içi ve yurt dışı uzmanlar ile işbirliği halinde olduklarını kaydetti. Temmuz ayından itibaren raflarda yerini alan frenk incirinin 15 günlük raf ömrü bulunduğunu söyleyen Şirin, bunu 2- 2.5 aya uzatmak için çalıştıklarını dile getirdi.

HEDEF 10 YILDA 10 BİN TON

İlk aşamada çiftçileri bu ürünü yetiştirmeye yönlendirmeyi hedeflediklerini kaydeden Agrotalya Tarım Müdürü Nuri Erdem Şirin, "Frenk incirini Türk ekonomisine kazandırma projesi ile suyu az olan verimsiz toprakları değerlendirmek istiyoruz. Bu yıl yerinde toplanması karşılığında üreticilere kilo başına 1 lira önerdik. Bu da üretici tarafından ciddi takdir gördü. Yeni kurulacak plantasyonlarla 6 yıl içinde bin ton, 10'uncu yılın sonunda ise 10 bin ton ürün pazarlamayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,