29 Haziran 2017 Perşembe

Verimsiz araziyi Frenk inciri kurtaracak

Antalya merkezli tarım firması Agrotalya Tarım, geçen Temmuz'da Türkiye piyasasına sürdüğü frenk inciri ile verimsiz ve çorak arazileri ekonomiye kazandırmayı planlıyor. Firma Müdürü Nuri Erdem Şirin, 6 yıl içerisinde bin ton, 10 yıl sonunda ise 10 bin ton ürün pazarlaması yapmayı hedeflediklerini açıkladı.

01 Ekim 2011 Cumartesi 03:33
Bu haber 7134 kez okundu
Verimsiz araziyi Frenk inciri kurtaracak
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

Özgür ÖZTÜRK/ANTALYA  (DHA) - Frenk incirinin Türk ekonomisine kazandırılması konulu projeyi gündeme getiren Agrotalya Tarım firması yetkilileri, projeyle ilgili The Marmara Otel'de basın toplantısı düzenledi. Firma Müdürü Nuri Erdem Şirin, Proje Koordinatörü Sakıp Altunlu ve Firma Danışmanı Hasan Şirin, frenk inciri ile Türk ekonomisine ne gibi katkıda bulunacaklarını anlattı. Firma olarak taze sebze, meyve ve gıda sektöründe gerek tüketici gerekse üreticilere farklı deneyim ve ürünler sunmak hedefiyle yola çıktıklarını belirten Nuri Erdem Şirin, anavatanı Meksika olan frenk incirini Türk ekonomisine kazandırdıklarını ve Temmuz ayından itibaren piyasaya sürdüklerini söyledi.

HENÜZ TARIMSAL ÜRETİMİ YOK

Frenk incirini Türk ekonomisine kazandırma projesinin kendileri açısından prestij ve sosyal sorumluluk anlamı taşıdığına dikkati çeken Şirin, şöyle konuştu:

"Yeni dünyanın keşfinden sonra gemiciler tarafından Avrupa'ya getirilen, ülkemiz haricinde pek çok Akdeniz ülkesi ve Güney Afrika'da ticari olarak yetiştirilip değerlendirilen frenk incirinin, yalnızca İtalya'daki yıllık tüketimi 160 bin tondur. Avrupa'nın frenk inciri ithalatı ise 300 bin ton dolaylarındadır. Halk dilinde 'Hint İnciri', 'Dikenli İncir', 'Babutsa', 'Kaynana Dili' gibi adlarla da anılan incir, ülkemizde doğal ortamlarda, verimsiz, çorak, ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişmektedir. Sınırlı da olsa köylüler tarafından çit bitkisi olarak kullanılan frenk incirinin, ülkemizde henüz tarımsal ve ticari amaçlı üretimi bulunmamaktadır."

SAĞLIK İÇİN ÇOK FAYDALI

İnsan sağlığı açısından perhiz takviyesi, yağ tutucu, antioksidan, C vitamini ve sindirim sistemini düzenleyici özelliğe sahip frenk incirinin Türkiye'de üretimine öncülük etmek istediklerini vurgulayan Nuri Erdem Şirin, bu bitkinin dikimi konusunda üniversiteler, araştırma enstitüleri, yurt içi ve yurt dışı uzmanlar ile işbirliği halinde olduklarını kaydetti. Temmuz ayından itibaren raflarda yerini alan frenk incirinin 15 günlük raf ömrü bulunduğunu söyleyen Şirin, bunu 2- 2.5 aya uzatmak için çalıştıklarını dile getirdi.

HEDEF 10 YILDA 10 BİN TON

İlk aşamada çiftçileri bu ürünü yetiştirmeye yönlendirmeyi hedeflediklerini kaydeden Agrotalya Tarım Müdürü Nuri Erdem Şirin, "Frenk incirini Türk ekonomisine kazandırma projesi ile suyu az olan verimsiz toprakları değerlendirmek istiyoruz. Bu yıl yerinde toplanması karşılığında üreticilere kilo başına 1 lira önerdik. Bu da üretici tarafından ciddi takdir gördü. Yeni kurulacak plantasyonlarla 6 yıl içinde bin ton, 10'uncu yılın sonunda ise 10 bin ton ürün pazarlamayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.


    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV