Öne Çıkanlar fakıbaba vairo badem çeşidi Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Erdem, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilde sayıları 7 bini geçen kıvırcık koyununun, gen kaynaklarının korunması ve geliştirilmesi kapsamında bakanlık tarafından destekleme programına alınabilmesi amacıyla gerekli başvuruları yaptıklarını kaydetti.

Bu cinsin yalnızca Yalova'da bulunduğuna dikkati çeken Erdem, değişik iklim şartlarına kolayca adapte olabilen kıvırcık koyununun yaygınlaşmasının aynı zamanda milli ekonomiye de katkı sağlayacağını belirtti. Erdem, şöyle devam etti:

"Birliğimiz tarafından yaptığımız araştırmalarla bu koyun ırkından Yalova'da 7 bin 228 adet bulunduğunu tespit ettik. İşletme bazında hayvan sahiplerinin isim ve adresleri birliğimizde mevcut. Yalova Kıvırcık Koyunu'nun marka olmasını istiyoruz. Değişik iklim koşullarına adaptasyon yeteneği olan bu koyun ırkı kolayca yetiştirilebiliyor. Üreme ve gelişimi de çabuk oluyor. İlk doğumda tek, ikinci ve üçüncü doğumlarda ikiz yavru verme yeteneği var. Bu koyun ırkı doğaya zarar vermeden mera ve ormanlık alanlarda yetiştirilebiliyor."

Erdem, Yalova Kıvırcık Koyunu'nun yaygınlaştırılmasıyla ildeki koyun etine olan ihtiyacın da giderileceğini belirterek, "Et verimi yüksek olan bu koyun ırkı ilimizdeki koyun Eti ihtiyacını karşılayacak. Projenin kabul edilmesi ve bakanlıktan destek gelmesi, koyun potansiyelinin arttırılmasına büyük katkı sağlayacak. Bu, üretim için yeni yetiştiricilere de örnek olacak. Sabırsızlıkla bakanlığın yanıtını bekliyoruz" diye konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı