Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı ayçiçeği zararlıları üretim lavanta abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Yanlış fındık ekimi, emeği boşa çıkartıyor
Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, yanlış ekim konusunda fındık üreticilerini uyardı. Fındık üretiminde çeşit seçimi, dikim, bakım, gübreleme, budama, sulama, hastalık ve zararlılarla mücadele gibi teknik uygulamalardaki zaman zaman hatalar yapıldığına dikkat çeken Güven, “Bilgi eksikliği kaynaklı hatalardan dolayı kalite ve verim düşüklüğü yaşanabilmekte, emek ve harcamalar boşa gidebilmektedir.” dedi.

Fındık yetiştiriciliğinde üreticilerin yıl boyunca yapmaları gereken işlemler bulunduğunu ifade eden Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, “Hasat sonrasında uygun hava koşullarında toprak örneği alınarak analiz yaptırılmalıdır. Analiz sonuçlarına göre temin edilen gübrelerin zamanında ve tekniğine uygun olarak bahçelere verilmesi gerekir. Kışlık gübre olarak bilinen fosforlu ve potaslı gübreler ile ahır gübresi kasım ve şubat aylarında, kireç ise aralık ayı içerisinde toprağa uygulanabilir. Ocak-şubat aylarında budama, kök ve dip sürgünü temizliği yapılabilir. Fidan çukurları açılır ve dikim yapılabilir. Önerilen azotlu gübrenin yarısı mart ayında kalan yarısı ise mayıs ayında fındık ocaklarının dal iz düşümlerine gelecek şekilde toprağa uygulanır.” bilgisini verdi.

Fındık zararlıları, hastalıkları ve yabancı ot ile zamanında mücadele edilmediğinde önemli oranda verim ve kalite kaybı meydana geleceğinin altını çizen Güven, “Yıl içerisinde üreticilerin düzenli olarak belli aralıklarla bahçelerini kontrol etmeleri gerekir. Böylelikle zararlı etmenleri fark edebilmeleri ve zamanında uygun yöntemle mücadele yaparak yayılmalarını önlemeleri mümkün olabilecektir. Özellikle budama esnasında kurumuş, hastalıklı ve dalkıranla bulaşık dallar dipten kesilerek bahçeden uzaklaştırılıp imha edilmelidir. Fındık bahçelerinde yapraksız dönemde fındık kozalak akarının oluşturduğu kozalaklar toplanarak bahçeye bırakılmalıdır. Bu işlemlerin komşu bahçelerle birlikte ve zamanında yapılması mücadelenin etkinliği açısından önemlidir.” açıklamasında bulundu.

Güven, fındık üreticileri yetiştiricilik ile hastalık ve zararlılarla mücadele konularında il ve ilçe müdürlüklerine başvurarak teknik uygulamalar ile ilgili ayrıntılı bilgi alabileceklerini de sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı