Öne Çıkanlar çiftçi tarım papaz erik fidanı adana tarım fuarı vairo badem çeşidi

Bu haber kez okundu.

Yer elması sezonu 1,5 liradan açtı
ANTALYA (CİHAN) -  Antalya'nın Manavgat ilçesinde hasadı başlayan yer elması semt pazarlarında 1,5 liradan alıcı buluyor. Patates gibi toprak altından kazılarak çıkartılan yer elmasının Avrupa'da özellikle anne sütünü artırdığı için doktorlar tarafından tavsiye edildiği belirtiliyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü verilerine ilçede 7 ton üretimi yapılan yer elmasında bu sezon rekoltenin 8 ton çıkması bekleniyor. Sebze bahçelerine ekilen yer elması sonbaharda hasadı yapıldıktan sonra köylü kadınlar pazarlarda satarak aile bütçesine katkı sağlıyor. Yetiştirdiği yer elmasını Manavgat'ta sem pazarında kilosu 1,5 liradan sattığını belirten Hatice Yılmaz, genelde romatizma ağrıları bulunan kişilerin aldığını söyledi.

Tilkiler köyü muhtarı Selahattin Yılmaz, köylerinde sebze yetiştirilen bahçelik alanlara sonbahar mevsiminde yemek ve salatasını yapmak için yer elması dikimi yaptıklarını söyledi. Yer elmasının, parlak sarı renkte çiçekler açan ve toprak altında patatese benzer yumruları olan bir sebze türü olduğunu belirten Yılmaz, ayçiçeğine benzeyen bitkinin boy uzunluğunun 2 metreye kadar uzayabileceğini ifade etti. Yılmaz, "Köyümüzde yer elmasının değişik yemek türü ve salatası yapılır. Genelde üretim yemeğinin yapılmasına yönelik. Üretim fazla olursa semt pazarlarında da satışa sunuluyor. Genelde üretim ailelerin kendi yemeklerine yönelik." diye konuştu.

Yer elmasının anayurdunun Amerika kıtası olduğunu belirten gıda mühendisi Abdullah Badem, bitkinin 17'nci yüzyılda Kanada'dan Anadolu'ya getirildiğini söyledi. Besleyici sebze olan yer elmasının A ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir ve fosfor mineralleri açısından zengin olduğunun belirten Badem, sebzenin Avrupa ülkelerinde anne sütünü arttırdığı için doktorlar tarafından tavsiye edildiğini söyledi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı