Öne Çıkanlar fakıbaba Gıda vairo badem çeşidi hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Yozgat çiftçisi gübreleme çalışmalarına başladı
Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat’ta bahar mevsiminin gelmesiyle il genelinde yaklaşık 5 milyon 500 bin dekar hububat ekili alanda gübreleme çalışmaları başladı. Çiftçiler mazot ve gübre fiyatlarının yüksek olmasından yakındı.

Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, ilde bu yıl kış mevsiminin oldukça ağır geçtiğini, bahar mevsimin gelmesiyle çiftçilerin gübre atımına başladığını söyledi.

Başkan Açıkgöz, “Yozgat il genelinde 5 milyon 500 bin dekar ekilebilir arazi var. Önümüzdeki günlerde ekin ilaçlama yapılacak. Bunun yanı sıra nohut ve pancar ekimi devam ediyor. İnşallah 2012 yılı için güzel bir yıl geçer temennimiz budur. İlimiz üretimle uğraşan bir ildir. Yozgat nüfusunun yüzde 74’ü tarımla geçimini sağlamaktadır. Yozgatımızın gelirinin yüzde 74’ü tarımdan geliyor. Bu yüzden tarım bizim için çok önemli. Allah’tan bol, bereketli ve yağmurlu bir yıl diliyorum." dedi.

Yozgat’ın Lök köyünde tarlasına gübre atan Kemal Ertuğrul isimli çiftçi ise gübre ve mazot fiyatlarının çok yüksek olmasından yakındı.
Tarlasına ekmek üzere aldığı 1,5 ton gübreye yaklaşık bin 300 lira ödediğini belirten Ertuğrul, "Gübreyi traktörle atıyoruz. Fakat tarlanın bazı bölgeleri çamur olduğu için elimizle serpiyoruz. İlaçlamayı da 10–15 güne kadar yaparız. 100 dönüm ekin ektim. Kilosu 48 kuruşa buğday sattık, litresi 4 liraya mazot alıyoruz. Gübre ve mazot fiyatları biraz düşük olsa daha rahat ederiz." dedi.

Çiftçi Bahattin Cankurtaran da mazot ve gübre fiyatlarının yüksekliğinden dert yandı. Tarlaların boş kalmaması için ekim yaptıklarını kaydeden Cankurtaran, "Geçen yıl 7 bin liralık masraf yaptık 9 bin liralık buğday sattık. 2 bin lira kar ettik. Tekrar ekim için bugün tonu 840 liradan bir buçuk ton gübre aldık. Aldığımızla verdiğimiz başa baş geliyor. Sadece arazimiz boş kalmasın diye ekiyoruz." şeklinde konuştu.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı