Öne Çıkanlar pastane denetimi yetiştiricilik kursu muğlada yağmur badem fidanı makam aracı

Bu haber kez okundu.

Zeytin dalında kaldı
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Bursa bölgesinden beklendiği miktarda ürün alamadıklarını söyledi. Asa, 8 kooperatif bölgesinde toplam 55 bin 500 ton alım hedeflediklerini ancak bu rakamın 40 bin civarında kaldığını dile getirdi.


Gemlik ve İznik Havzası’ndan şimdiye kadar 11 bin tona yakın zeytin alındığını ifade eden Asa, “Ürünün var yılında alacağımız sofralık miktarı bundan fazla olmalıydı. Ancak bundan da önemlisi üreticimizin yaşadığı mağduriyettir.” dedi. Asa, bu yıl ürünün küçük taneli olması nedeniyle ortalama fiyatın 2.60 lira düzeyinde gerçekleştiği kaydetti.


Mudanya Ziraat Odası Başkanı Raif Döner ise hava şartlarının buruşturduğu zeytinin üreticiyi kurtarmadığını belirtti. Toplama maliyetlerine dikkat çeken Döner, 40 lira yevmiye ile çalışan bir işçinin günde 50 kilo zeytin topladığını, zeytin fiyatlarının düşük olması sebebiyle de üreticinin zarar ettiğini ifade ettii. Bu nedenle üreticinin zeytinini toplayıp toplamamakta kararsız kaldığına işaret eden Döner, “Zeytin ağaçlarının önümüzdeki yıl için dinlendirilmesi gerekiyor. O bakından dalında kalan zeytinlerin dökülmesi yada toplanması şart. Kar yağışı ve donun sona ermesiyle bu ağaçlar tamamen temizlenecektir.” diye konuştu.


Karacaoba Köyü üreticilerinden Mustafa Bayram ise Bursa bölgesinde bir çok üreticinin zeytinini toplama gereği duymadığını dile getirdi. Bayram, 2 ton zeytin ürettiğini ve bunun yüzde 80’inin çok küçük olduğu için yağlık yaptığını belirten Bayram, geri kalanını ise toplamadığını söyledi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı