Öne Çıkanlar fakıbaba Gıda şiddetli yağış vairo badem çeşidi ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Zeytin İşletmelerinin Zeytin Sahalarında İşlem Yapmasına İzin Verilmesi 3 Şarta Bağlı Olacak
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, zeytincilikle ilgili getirilen yeni mevzuatla işletmelerin zeytin sahalarında işlem yapmasına izin verilmesinin 3 şarta bağlı olacağını açıkladı. Buna göre; işletmenin yapacağı faaliyetle ilgili alternatif alan bulunmadığını belgelemesi, olumlu ÇED raporu alması ve Bakanlık Enstitüleri veya üniversiteler tarafından zeytin ağaçlarının gelişimine zarar vermeyeceğinin belirlenmesi durumunda, bazı yatırımların yapılmasına izin verilebilecek.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, uygulamada yaşanan sorunlara çözüm bulmak amacıyla ülke ekonomisine de katkıda bulunmak ve zeytinlik alanları daraltmamak şartıyla, “Zeytinciliğin Islahı, Yabanilerinin Aşılattırılmasına Dair Yönetmelikte” değişiklik yaptı. Söz konusu yönetmelik değişikliği ile zeytincilikle ilgili uygulamada karşılaşılan belirsizliklere son verilerek, “küçük işletme” ve “zeytinlik saha” tanımına açıklık getirildi. Buna göre tarımsal faaliyette bulunan ve yılda 50’den daha az kişi istihdam eden işletmeler “küçük işletme”, orman sınırları dışında zeytin yetiştirmeye elverişli en az 25 dekarlık alanda “zeytinlik saha” olarak belirlendi.
-İŞLETMELER FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRMEK İÇİN KULLANACAĞI SAHALARA KARŞILIK, ZEYTİN BAHÇESİ TESİS EDECEK-
Zeytin sahalarıyla ilgili yönetmelik değişikliği, aynı zamanda “Zeytinlik sahaların daraltılamayacağı hükmü”nü koruyacak bir uygulamayı yürürlüğe koydu. Değişiklik yapılan yönetmeliğin 23’ncü maddesine göre, işletmeler faaliyetlerini sürdürmek için kullanacağı sahalara karşılık, dikim tekniklerine uygun olarak eş değer ağaç sayısı ve büyüklükte il ya da ilçe müdürlüğünce uygun görülecek alanda zeytin bahçesi tesis etmek zorunda olacak.
Ayrıca, yönetmelik değişikliği talepte bulunan işletmeye zeytin alanlarında işlem yapmasına izin verilebilmesi için üç şart taşımasını öngörüyor. Buna göre; işletmenin yapacağı faaliyetle ilgili alternatif alan bulunmadığını belgelemesi, olumlu ÇED raporu alması ve Bakanlık Enstitüleri veya üniversiteler tarafından zeytin ağaçlarının gelişimine zarar vermeyeceğinin belirlenmesi durumunda, bazı yatırımların yapılmasına izin verilebilecek. Bu şartlara ilave olarak işletmenin, eşdeğer ağaç sayısı ve alanda zeytin bahçesi tesis etmesi zorunlu olacak.
-TÜRKİYE ZEYTİN ÜRETİMİNDE DÜNYA İKİNCİSİ -
Tarımsal ürünler içinde önemli bir yeri olan zeytinciliğe 2005’ten bu yana verilen destekler devam ediyor. Türkiye, dünya sofralık zeytin üretiminde ikinci, yağlık zeytin ve zeytinyağı üretiminde ise dördüncü sırada.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın zeytinciliğe verdiği sertifikalı fidan desteklemeleri zeytin varlığı ve üretiminde büyük artışlar sağladı. Son 10 yılda 600 bin ton olan toplam zeytin üretimi, 2011 yılında yüzde 192’lik artış ile 1 milyon 750 bin tona, 65 bin ton olan zeytinyağı üretimi ise yüzde 194’lük artış ile 191 bin tona çıktı. Bu artışlar Türkiye’yi, dünya sofralık zeytin üretiminde ikinci, yağlık zeytin ve zeytinyağı üretiminde ise dördüncü sıraya taşıdı.
Üretimde yaşanan bu yükselişte, zeytin ağaç sayısı ve üretim alanlarındaki artışın da büyük payı oldu. 2002 yılında 600 bin hektar olan zeytin alanları yüzde 38 artarak 830 bin hektara, zeytin ağacı sayısı ise yüzde 63 yükselişle 99 milyondan 161 milyon bin adede ulaştı.
Üretime paralel olarak ihracatta da artışlar kaydedildi. 10 yıl önce sofralık zeytin ihracatı 36 bin tonla 31 milyon dolar iken, 2011 yılında 71 bin tonla 125 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2002 yılında 46 milyon dolar olan zeytinyağı ihracatı ise 2011’de 51 milyon 90 bin dolara çıktı.


ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı