Öne Çıkanlar teknoloji çiftçi biber yarışması sel madurları Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Zeytinciler Aydın Valisi Al'dan çözüm talep etti
Aydın Zeytin ve Zeytinyağı İşletmecileri Dayanışma Derneği Başkanı İsmet Bozkurt ve Yönetim Kurulu üyeleri, Aydın Valisi Kerem Al’ı makamında ziyaret etti. İldeki zeytin ve zeytinyağı üretimi hakkında Vali Al’a bilgi veren Bozkurt, üretici ve işletmeci olarak yaşadıkları sıkıntıların giderilmesi için yardım talebinde bulundu.

Aydın'ın zeytin ağacı sayısı ve zeytinyağı işleme tesisi sayısı bakımından Türkiye'de birinci sırada bulunduğunu ifade eden Dernek Başkanı Bozkurt, problemlerinin başında zeytin karasuyu geldiğini, ayrıca gıda mühendisi bulundurma zorunluluğunun da işletmeleri sıkıntıya soktuğunu anlattı. Bozkurt, "Büyüklerimizin sorun olarak gördüğü karasuya, yeteri kadar irdelenmeden 'zararlıdır' yaftası giydirildi. İki fazlı sisteme geçmek, çözüm gibi lanse edildi. Halbuki zeytin karasuyu, İtalya ve İspanya gibi gelişmiş ülkelerde sulama suyu olarak kullanılıyor. Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü'nde beş yıldır sürdürülen araştırmada, karasu posası incir ve zeytin ağaçlarında gübre olarak denenmekte, hem verim hem de kalite olarak çok olumlu sonuçlar gözlenmektedir.” dedi. Vali Kerem Al da zeytin ve zeytinyağı üretiminin Aydın'ın önemli geçim kaynaklarından olduğunu belirterek, üreticilerin meselelerine duyarlı olduklarını, çözüm konusunda gerekli desteği vereceklerini söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı